Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
03.11.2022

Za nami kolejne entuzjastyczne przyjęcie „Kolejarzy z Wileńszczyzny” przez Czytelników – tym razem w Olsztynie. 27 października 2022 r. gościliśmy na Warmii na zaproszenie tamtejszego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej.


Spotkanie z Dominiką Leszczyńską – autorką cyklu literackiego „Historie kolejowe” – miało miejsce w pięknej Kamienicy Naujacka (secesyjnym pałacyku mieszkalnym przy ulicy Dąbrowszczaków), będącej siedzibą Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Wydarzenie współprowadził Michał Fludziński, który tradycyjnie wystąpił w replice munduru polskiego kolejarza okresu międzywojnia. Gościem specjalnym był ocalały sztandar Związku Drużyn Konduktorskich Koła Wilno z 1929 r. Zaprezentowana też została kameralna wystawa planszowa „Portret zbiorowy kolejarza kresowego”.


W wydarzeniu liczny udział wzięli mieszkańcy Kresów ekspatriowani na Warmię po 1945 r., a także ich rodziny (wśród wysiedlonych byli też kolejarze). Zabrali oni głos w dyskusji, jaka wywiązała się w drugiej części spotkania. W związku z pojawieniem się ciekawych wątków badawczych pozostaje mieć nadzieję, że w niedalekiej przyszłości jeszcze do Olsztyna wrócimy.


Wszystkich zainteresowanych „Kolejarzami z Wileńszczyzny” zapraszamy do Książnicy Polskiej w Olsztynie, gdzie można zakupić książkę wraz z katalogiem wystawy.


Fot. Ewa Malitka, Michał Fludziński


Dział Ekspozycji i Wystaw Czasowych
tel. +48 22 620 04 80 wew. 111
e-mail: wystawa@stacjamuzeum.pl

Nasi pracownicy na tle MOK Olsztyn