27 września br. o godz. 14:00 zapraszamy do Stacji Muzeum w Warszawie przy ul. Towarowej 3 na wernisaż pt. „Z POWSTAŃCZEJ WARSZAWY. LOSY LUDNOŚCI CYWILNEJ I ŻOŁNIERZY WALCZĄCEJ STOLICY. WYSTAWA W 80. ROCZNICĘ POWSTANIA WARSZAWSKIEGO„.
Powstanie Warszawskie było jednym z najbardziej dramatycznych momentów II wojny światowej w Polsce. Jego celem było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji oraz ustanowienie polskich władz przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Powstańcy i cywile ponieśli ogromne straty, a po kapitulacji rozpoczął się jeden z najtragiczniejszych okresów w historii Warszawy i jej mieszkańców. Niemcy przystąpili do systematycznego niszczenia miasta oraz masowych deportacji ludności cywilnej i żołnierzy Armii Krajowej. Setki tysięcy osób zostało wywiezionych na przymusowe roboty do III Rzeszy, do obozów jenieckich i koncentracyjnych.
W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą tych dramatycznych wydarzeń, Stacja Muzeum przygotowała wystawę czasową, poświęconą tragicznym losom powstańców i ludności cywilnej wysiedlanej z Warszawy. Jest to temat trudny i rzadko podejmowany, ale niezwykle ważny dla pełnego upamiętnienia Powstania Warszawskiego. Zagadnienie jest nam szczególnie bliskie ze względu na profil naszego muzeum. Stacja Muzeum zajmuje się historią kolejnictwa, a w naszych zbiorach znajdują się liczne zabytkowe jednostki taboru kolejowego pamiętające tamte tragiczne dni. Dodatkowym motywem do przygotowania wystawy jest nasze moralne zobowiązanie jako muzeum mającego swoją siedzibę w Warszawie do włączenia się w obchody upamiętnienia 80. rocznicy Powstania.
Wystawa będzie prezentowana w wagonie towarowym zbudowanym w Zakładach Ostrowieckich w 1924 roku, który pamięta czasy okupacji i Powstania Warszawskiego. Surowe, ciemne wnętrze drewnianego wagonu stanie się centralnym punktem ekspozycji. Męskie i kobiece głosy, wydobywające się z głośników, będą opowiadać o doświadczeniach związanych z deportacją i o miejscach, do których trafiali wysiedlani Warszawiacy. Będą to fragmenty autentycznych relacji uczestników tamtych wydarzeń. Nagraniom towarzyszyć będą archiwalne zdjęcia prezentujące wydarzenia i sylwetki uczestników tamtych wydarzeń.
Deportacje ludności Warszawy były jednym z najtragiczniejszych rozdziałów naszej historii. Mieszkańcy stolicy, po bohaterskiej walce, zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i przeżycia kolejnych traum w niemieckich obozach. Ich losy świadczą o niezwykłej odwadze, determinacji i woli przetrwania w obliczu nieludzkich warunków.
Pamięć o tych wydarzeniach jest nie tylko hołdem dla ofiar, ale także przestrogą przed okrucieństwem wojny i totalitaryzmu. Historia warszawiaków i powstańców przypomina o wartości wolności i godności ludzkiej, które zawsze powinny być chronione i pielęgnowane. Warszawa, miasto, które przetrwało zagładę, jest symbolem niezłomności ducha i siły woli narodu polskiego, który mimo najtrudniejszych wyzwań potrafił się podnieść i odbudować z ruin.
- Wydarzenie odbędzie się w Sali Lustrzanej Stacji Muzeum, a wstęp na nie jest bezpłatny.
- Po zakończeniu koncertu tj. od godziny 20.15 zapraszamy panel dyskusyjny.
- W programie koncertu znajdą się m.in. piosenki powstańcze oraz utwory instrumentalne
Partnerem wystawy jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronat medialny nad wystawą objęli: RDC, Świat Kolei, Kolejowy Portal, Raport Kolejowy oraz Stalowe Szlaki.