Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
16.07.2021

Wystawa czasowa pt. „160 lat Petersbursko-Warszawskiej Drogi Żelaznej” jest ważnym elementem obchodów jubileuszu, organizowanego przez Stację Muzeum oraz Stowarzyszenie Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz”.

 

Droga Żelazna Petersbursko-Warszawska była drugim, po Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, szlakiem łączącym Warszawę, tym razem ze stolicą Imperium Rosyjskiego – St. Petersburgiem. Ta szerokotorowa magistrala miała jeszcze bardziej powiązać politycznie, gospodarczo i wojskowo ziemie polskie z imperium carów. Dzięki niej Warszawa stała się głównym węzłem przesiadkowym i przeładunkowym w podróży ze stolicy Rosji do miast Europy Zachodniej.

 

Wystawa ma charakter scenograficzny, gdzie elementy scenograficzne są uzupełnione widokami XIX w. Warszawy. Pokazane są na niej m.in. stroje podróżnych i pracowników kolei, odtworzone na podstawie zachowanych zdjęć z epoki. Całości dopełnią opowieści dźwiękowe oparte na pamiętnikach i opracowaniach zapomnianych dziś warszawiaków: Jadwigi Waydel Dmochowskiej, autorki książek „Dawna Warszawa” i „Jeszcze o dawnej Warszawie”, Stanisława Łozy, Karoliny Beylin, czy też dziennikarza Antoniego Zaleskiego.

 

Centralną częścią wystawy stanowi model wagonu pasażerskiego z czterema przedziałami, przedstawiającymi wszystkie klasy wagonów użytkowanych wtedy na Kolei Petersburskiej oraz wagon służbowy. Całość jest uzupełniona dźwiękowymi opowieściami, będącymi fragmentami pamiętników ówczesnych mieszkańców Warszawy.

 

Na wystawie znajduje się też odwołanie do ważnych wydarzeń historycznych: Powstania Styczniowego ( uprowadzenie pociągu z Warszawy, niszczenie infrastruktury, wykolejenie transportu wojskowego w Czyżewie) oraz tzw. napadu czterech premierów w Bezdanach w 1908 r.

 

Nie brakuje też stylowo urządzonej repliki dworcowego bufetu z oryginalnym XIX w. samowarem i ławką, na której można przysiąść, podziwiać widoki europejskich miast oraz obiektów leżących na trasie Petersbursko-Warszawskiej Drogi Żelaznej. Dodatkową atrakcją są reprinty ówczesnych gazet. Zwiedzający będą mogli wczuć się w atmosferę tamtych czasów, dowiadując się, czym wówczas żyła Warszawa.

 

Wystawę można oglądać od 16 lipca w Sali Wystaw Czasowych Stacji Muzeum.

Plakat

Wystawa powstała dzięki wsparciu m.st. Warszawa oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Wystawa czasowa „160 lat Petersbursko-Warszawskiej Drogi Żelaznej”