Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij

Zapraszamy do obejrzenia naszej najnowszej wystawy pt. „1920 rok wojny – rok nadziei”. Wystawę możecie obejrzeć w wagonie pasażerskim typu BCi-29, potocznie zwanym Wagonem Szczęśliwickim.

Wystawa opowiada o przebiegu wojny polsko – bolszewickiej w wielu jej aspektach. Nie skupiamy się jedynie na roli pociągów pancernych po obu stronach konfliktu, ale opowiadamy o ludziach i wydarzeniach, które w sposób istotny wpłynęły na przebieg tej wojny, która powstrzymała pochód komunizmu w głąb Europy.

Mamy tu zatem role polskich łącznościowców, kartografów, dyplomatów i szpiegów. Mamy takie postacie jak porucznik Jan Kowalewski, dzięki któremu złamano sowieckie szyfry. Mamy najważniejszych dowódców, ale też wspomnienia zwykłych uczestników tamtych dni, które możemy wysłuchać w specjalnie do tego celu spreparowanych telefonach.

Wystawa jest połączeniem narracji i wizji scenograficznej. Umieszczona w historycznym wagonie dawnej Izby Pamięci wagonowni Szczęśliwice stara się pokazać nie tylko suche fakty, ale też oddać klimat ostatnich lat Belle Epoque.

Na wystawie, oprócz eksponatów, zobaczyć można także dotąd niepublikowane fotografie, które przeleżały w archiwach rodzinnych prawie sto lat, aby teraz ujrzeć światło dzienne w Stacji Muzeum.

Część wystawy oglądamy w okularach 3D (okulary można zakupić w kasie muzeum).

Autorzy koncepcji: Michał Fludziński, Hubert Bojarski

Fot. Piotr Michalski

Wystawa trwała do 22.08.2021 r.


plakat