Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij

Stacja Muzeum posiada w swoich zbiorach dużą ilość modeli XIX-wiecznych amerykańskich lokomotyw parowych. Postanowiliśmy stworzyć dla nich osobną przestrzeń i przybliżyć naszym zwiedzającym temat historii kolejnictwa w „Nowym Świecie”.


Wystawa pt. „Jak zdobywano Dziki Zachód” jest poświęcona historii podboju kontynentu północnoamerykańskiego przez „Stalowego Konia” – jak nazywali kolej rdzenni mieszkańcy tych ziem.


Jest ona podzielona na kilka części. Opowiadamy zarówno o początkach przemysłu kolejowego sięgając do roku 1815, o wykorzystaniu pociągów w czasie największego konfliktu w historii USA, czyli Wojny Secesyjnej, o nadludzkim wysiłku, jakim była budowa kolei transkontynentalnej, a także o największym rozwoju kolejnictwa w epoce dwudziestolecia międzywojennego.


W naszej opowieści nie może zabraknąć także dzielnych szeryfów i przebiegłych przestępców. A zatem historii osławionego „Dzikiego Zachodu”.


Modele lokomotyw staną się więc punktem wyjścia do szerszej opowieści przenosząc zwiedzających na prerie, Góry Skaliste i bezdroża amerykańskich szlaków.


Fot. Marcin Brzomiński

IMG_9274