Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
Od 21 marca zapraszamy do Galerii Wagon na wystawę prac fotograficznych wybitnych twórców z przełomu XIX i XX w., zafascynowanych motywem kolejowym w przestrzeni i życiu.

Na wystawie pt. „Szalony Dworzec” zobaczymy zdjęcia takich artystów jak Stanisław Ignacy Witkiewicz, Eva Rubinstein, Maksymilian Fajans, Jan Bułhak i inni.

Głównym tematem fotografii jest lokomotywa parowa, bowiem artyści ci – jak większość ludzi – nie mogli się oprzeć fascynacji tą niezwykłą maszyną. Nie do przecenienia jest ich wartość artystyczna i historyczna, dzięki utrwaleniu nieistniejących już obecnie pojazdów i obiektów kolejowych oraz faktów, których były „świadkami”.

Wynalazek kolei nie tylko ułatwił nam pokonywanie przestrzeni, ale też bezpowrotnie zmienił otaczającą nas rzeczywistość – nieodzownym elementem pejzażu stały się przecinające go tory kolejowe, tunele oraz dworce i stacje, co zarejestrowały na kliszach wyjątkowo wrażliwe oczy fotografików.

Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem.

Wystawa "Szalona Lokomotywa"