Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij

W związku z przypadającą w roku 2022 145. rocznicą pierwszej, udokumentowanej katastrofy kolejowej na ziemiach polskich, Stacja Muzeum zaprasza na wystawę monograficzną poświęconą tematyce wypadków na kolei w latach 1867-1981.


Wystawa zorganizowana będzie we wnętrzach przedwojennego elektrycznego zespołu trakcyjnego E91 (EW51). Na czterdziestu planszach pokazana będzie historia katastrof i wypadków kolejowych w okresie zaborów, Wielkiej Wojny, II Rzeczpospolitej, okupacji niemieckiej i czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.


Poczynając od tragedii w Gorzkowicach (1877), przez znane i nieznane czarne dni kolei, zakończymy na największej w dziejach katastrofie w Otłoczynie (1980).


Wystawie planszowej, towarzyszyć będą elementy scenograficzne mające na celu zbudowanie dla zwiedzających odpowiedniego klimatu oglądanych wydarzeń. W kilku gablotach umieszczone zostały oryginalne fotografie i wycinki prasowe z przełomu XIX i XX w. oraz czasów międzywojennych, ilustrujące nie tylko same kolejowe wypadki, ale też śledztwa, które prowadzono przy ich wyjaśnianiu.


Zwieńczeniem zwiedzania, będzie urządzone we wnętrzu jednostki kino, w którym widz obejrzeć będzie mógł dokumenty poświęcone kilku katastrofom z różnych okresów historii naszego kraju.


Partnerem wystawy jest Urząd Transportu Kolejowego.


Wystawa czasowa pt. "Katastrofy kolejowe"