Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij

W latach 1936-1938 w Zakopanem dokonano spektakularnych inwestycji rządowych w infrastrukturę sportową, turystyczną, komunikacyjną i hotelową miasta. Wybudowano wysokogórską kolej linową z Kuźnic na Kasprowy Wierch (1936), nowoczesne obserwatorium meteorologiczne na szczycie Kasprowego Wierchu (1938), hotel na Kalatówkach (1938) oraz kolej linowo-terenową na Gubałówkę z restauracją na jej szczycie. Obie koleje linowe były prestiżowym przedsięwzięciem, tworzonym pod patronatem Ministra Komunikacji inż. Aleksandra Bobkowskiego, będącego również dyrektorem warszawskiej dyrekcji Polskich Kolei Państwowych.

 

Wystawa „Stacja Zakopane. Z mroku dolin ku słońcu szczytów” powstała z okazji 85. rocznicy otwarcia kolei linowej na Kasprowy Wierch. Ma za zadanie przybliżyć odbiorcom zarówno proces powstawania kolei linowej na Kasprowy Wierch oraz na Gubałówkę, jak też ukazać ich aspekt społeczno-historyczny, tak ważny w procesie odbudowy niepodległego Państwa. Zaangażowanie społeczeństwa polskiego w tworzenie tych dwóch konstrukcji, może być metaforycznym odbiciem procesu jednoczenia i wspólnej pracy na rzecz II Rzeczpospolitej, która do 1918 r. nie istniała na mapach Europy. Wystawa podkreśla udział polskich przedsiębiorstw, mieszkańców i inżynierów w budowie obu kolei linowych. Kolej na Kasprowy Wierch była wówczas najdłuższą w Europie (4291 m) oraz piątą co do różnicy wzniesienia (936 m). Ta prestiżowa inwestycja stanowiła wybitne osiągnięcie techniczne oraz prezentację nowoczesnej architektury.

 

Wystawa z jednej strony ukazuje historię powstania dwóch głównych projektów turystyczno-sportowych Zakopanego, a z drugiej wskazuje również „ukryte”, mało znane, unikalne dzieła sztuki mieszczące się we wnętrzach hotelu i restauracji na Gubałówce. Do dekoracji sal użyto m. in. eksponatów z polskiego pawilonu na wystawie „Sztuka i Technika w Życiu Codziennym” w Paryżu w 1937 r. W całym przedsięwzięciu uczestniczyli tacy artyści i projektanci jak: architekci Arseniusz Romanowicz i Wacław Hryniewicz, rzeźbiarz Antoni Kenar oraz malarz Kazimierz Mann.

 

Wystawa „Stacja Zakopane. Z mroku dolin ku słońcu szczytów” została urządzona we wnętrzu wagonu towarowego w skansenie Stacji Muzeum.  Wystawa była dostępna w dniach 15.10.2021-13.05.2022

 

Kuratorem wystawy jest Hubert Bojarski.

 

Fot. Marcin Brzomiński

Plakat

Dział Ekspozycji i Wystaw Czasowych
tel. +48 22 620 04 80 wew. 121
e-mail: wystawa@stacjamuzeum.pl

Wystawa „Stacja Zakopane. Z mroku dolin ku słońcu szczytów”