Festiwal Kultury Bez Barier to wielkie święto kultury dostępnej dla wszystkich i najbardziej otwarte wydarzenie w kraju. To wydarzenie, które integruje polskie społeczeństwo i otwiera na potrzeby osób często wykluczanych z codziennego życia społecznego i kulturalnego. Hasło festiwalu, które będzie nam towarzyszyć podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji to: MOŻEMY!
Już po raz kolejny Stacja Muzeum uczestniczy w festiwalu organizując warsztaty skierowane do starszych osób dorosłych, osób z niepełnosprawnościa wzroku oraz do osób ze spektrum autyzmu.
Warsztaty "Pociągi pancerne XX wieku" - 1 października 2022 r., godzina 12:00-13:00
Historia broni pancernej poruszającej się po torach sięga XIX w. Stalowe maszyny, brały udział w każdym większym konflikcie zbrojnym, zaczynając od Wojny Secesyjnej, największe sukcesy odnosząc podczas I Wojny Światowej, głównie na froncie wschodnim. W ich rozwoju oraz historii walk nie mogło zabraknąć wątków polskich. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się w jakim celu budowano pociągi pancerne, co wyróżniało je na tle innych rodzajów sił zbrojnych prezentowanego okresu i jak spisywały się podczas konfliktów i wojen.
Porozmawiamy również na temat służby żołnierzy w pociągach pancernych, poznamy najsłynniejsze pojazdy służące w Wojsku Polskim, przebieg walk i ich dalsze losy. Zajęcia uatrakcyjnią modele pociągów pancernych, które uczestnicy będą mogli dotknąć, aby przekonać się w skali mikro jak zbudowany był wojskowy skład. Wejdziemy również do wagonu artyleryjskiego, by przekonać się w jakich warunkach odbywali służbę żołnierze formacji wojsk kolejowych.
Warsztaty są skierowane do starszych osób dorosłych i obejmują zwiedzanie sal wystawowych oraz wnętrza wagonu artyleryjskiego.
Warsztaty "Etos munduru Kolejarza" - 2 października 2022 r., godzina 12:00-13:00
Mundur od zawsze towarzyszył pracownikom kolei podczas pełnienia służby. Kolejarze ciężką i odpowiedzialną pracą budowali etos swojego zawodu, doceniali to pasażerowie, z szacunkiem odnosząc się do kolejowego munduru. Spaja on poczucie więzi i partnerstwa wśród kolejowej braci, używany jest na co dzień jak i zakładany dla podkreślenia rangi ważnych uroczystości państwowych i resortowych. Podczas warsztatów dowiemy się jak kształtował i zmieniał mundur kolejarza, jak również co wyróżnia stroje noszone przez przedstawicieli poszczególnych zawodów w branży. Zapoznamy się z zasadami noszenia munduru, dodatkami zakładanymi do galowego stroju, a także jak powinien zachować się kolejarz pełniący honory w poczcie sztandarowym. Podczas zajęć ujrzymy oryginalne mundury używane na przestrzeni lat przez polskich kolejarzy, zarówno historyczne jak i używane współcześnie. Warsztaty są skierowane do osób z niepełnosprawnością wzroku i odbywają się w Bibliotece Stacji Muzeum.Warsztaty "Nocne Sowy" - 4 października 2022 r., godzina 18:00-19:00
Spotkanie z edukatorem dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu. Jest to czas kiedy muzeum jest już zamknięte, więc panuje w nim przyjemna cisza i spokój. Oprowadzanie odbywa się w salach wystawowych i skansenie, a ścieżka dopasowana jest do potrzeb uczestników.
Warsztaty są skierowane do dzieci ze spektrum autyzmu i obejmują zwiedzanie sal wystawowych oraz skansenu lokomotyw.