Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
31.08.2020

17 września 2020 roku o godz. 17:00 serdecznie zapraszamy na spotkanie z sybirakiem dr Longinem Glijerem.

„Biogram: urodził się 1 stycznia 1930 w Kowlu na Wołyniu, jako najmłodszy z trzech synów Anieli z domu Finkowskiej, krawcowej i Pawła Glijera, policjanta. Wczesne dzieciństwo spędził z rodziną w Niesuchojeżach w województwie wołyńskim. Gdy ojciec podjął pracę w podkowelskim Karasinie, rodzina przeprowadziła się do Kowla. Tam Longin Glijer uczęszczał do szkoły powszechnej.

Wybuch wojny zaskoczył całą rodzinę na wakacjach w Karasinie i rozdzielił ją. Ojciec został zmobilizowany i wysłany do Kowla, skąd uciekł w chwili zajęcia miasta przez Armię Czerwoną. Matka i trzej synowie szukali schronienia w leśniczówce pod Karasinem, potem w Karasinie, by wreszcie wrócić do rodzinnego domu w Kowlu. Stamtąd, nocą z 13 na 14 kwietnia 1940 zostali przez Sowietów zesłani na Syberię, do wsi Kaczyry nad Irtyszem.”

Nasz gość opowie o podróży, która trwała do czasu repatriacji w 1946 roku. W trakcie spotkania zwiedzimy również wystawę czasową pt. „Podróż do piekieł”.

Wstęp bezpłatny.


Dział Ekspozycji i Wystaw Czasowych
tel. +48 22 620 04 80 wew. 121 lub 107
e-mail: wystawa@stacjamuzeum.pl

Podróż do piekieł