Wyjazd zespołu Stacji Muzeum na uroczyste obchody 140-lecia linii kolejowej Jarosław–Sokal w dniach 5-7 lipca, który anonsowaliśmy przed kilkoma dniami, przyniósł nie tylko wiele kontaktów i inspiracji, ale także znacząco wzbogacił nasze zbiory.
W gminie Lubaczów byliśmy już po raz trzeci. Głównym organizatorem wydarzeń odbywających się w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów była Gmina Lubaczów. Podziękowania za goszczenie nas w Baszni i Lubaczowie kierujemy pod adresem Pana wójta Wiesława Kapel. Słowa wdzięczności za wszelaką pomoc i wsparcie organizacyjne należą się też Paniom: Annie Kobiałka oraz Bernadecie Gujda-Rawska, jak również Dyrekcji i Pracownikom Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Dzień pierwszy
W piątek 5 lipca w Kresowej Osadzie (Basznia Dolna) miało miejsce seminarium wraz z panelem dyskusyjnym. Oprócz referatu naszego kolegi Michała Fludzińskiego, poświęconego wpływowi kolei na rozwój społeczny i gospodarczy kraju, z zainteresowaniem wysłuchaliśmy dającego do myślenia wystąpienia dra hab. Ariela Ciechańskiego o możliwościach i barierach w rozwoju turystyki kolejowej. Za szczególnie inspirujące uważamy też dobre praktyki, zaprezentowane przez twórców Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych oraz przedstawicielkę Przeworskiej Kolejki Wąskotorowej „Pogórzanin”.
Jeszcze tego samego dnia odwiedziliśmy wieżę ciśnień w Tymcach, w której – staraniem Gminy Lubaczów i nakładem środków unijnych – powstało nowoczesne obserwatorium astronomiczne wraz z parkiem doświadczalnym, mini salą szkoleniową w dawnej hydroforni i schroniskiem w budynku stacji Basznia Dolna. Jesteśmy pod wrażeniem!
Dzień drugi
Sobotę 6 lipca rozpoczęliśmy rejestracją rozmowy z panią Lidią – dyżurną ruchu z Zagórza, której wspomnienia wzbogacą muzealne Archiwum Historii Mówionej. Zaplanowane spotkanie z Dominiką Leszczyńską, koordynatorką projektu „Co kryją kolejowe archiwa rodzinne” i autorką reportażu historycznego „Kolejarze z Wileńszczyzny” odbyło się tego samego dnia o godz. 18.00, na terenie zespołu zamkowo-parkowego w Lubaczowie. Na czas trwania pogadanki poprowadzonej przez Michała Fludzińskiego, w sąsiedztwie Galerii ‘Oficyna’ zaaranżowana została efemeryczna wystawa mobilna Stacji Muzeum pt. „Portret zbiorowy kolejarza kresowego”. Gospodarzem wydarzenia było Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Dzień trzeci
W niedzielę 7 lipca w godz. 13.00-18.00 w skansenie w Baszni Dolnej odbył się Piknik Kolejowy. Na stoisku Stacji Muzeum zaprezentowaliśmy modele parowozów Ol49, Ty23 i Ty42 w skali 1:48, o których opowiadał Michał Fludziński ubrany w replikę munduru kolejarza z okresu międzywojnia. Chwaliliśmy się też naszymi wydawnictwami i oferowaliśmy muzealne pamiątki kolejowe.
Z okazji festynu na stacji Basznia organizatorom udało się zapewnić 30-minutowy postój ciężkiej lokomotywy towarowej M62, jadącej po wagony. Do dyspozycji zwiedzających był też przybyły z Rzeszowa hybrydowy zespół trakcyjny 36Weh, który nieodpłatnie woził pasażerów na trasie Basznia–Horyniec–Basznia.
Miłym zwieńczeniem pracowitego dnia była wizyta u pana Stanisława – dyżurnego ruchu z Bobrówki, który przekazał do naszych zbiorów szereg eksponatów, będących kiedyś w użytku na linii 101. Przy okazji obejrzeliśmy pozaborczą stację w Oleszycach, mającą już za sobą lata świetności.
Dzień czwarty
Ostatni dzień pobytu na terenie gminy Lubaczów zakończyliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Władysława Broniewskiego oraz w Muzeum Kresów w Lubaczowie. Przy tej okazji spieszymy Was poinformować, że w lubaczowskim sklepiku muzealnym dostępne są już nasze wydawnictwa: „Czyżewscy, Harbin i Kolej Wschodniochińska”, „Kolejarze z Wileńszczyzny” – oba autorstwa Dominiki Leszczyńskiej, jak również najnowsza pozycja Stacji Muzeum – „Żołnierze żelaznych szlaków w walce o Kresy Północno-Wschodnie w latach 1919–1920”, opracowana przez Michała Jerzego Chromińskiego.
Ostatnim punktem wyprawy na Podkarpacie była wizyta w Przemyślu, o której efektach – mamy nadzieję – już wkrótce szerzej opowiemy.
Fot. Ewa Malitka, Michał Fludziński, Dominika Leszczyńska