W dniu 12 grudnia w Stacji Muzeum miały miejsce wykłady poświęcone architekturze kolejowej okresu międzywojennego. Wydarzenie zgromadziło pasjonatów historii architektury, miłośników kolejnictwa oraz licznych ekspertów.
Podczas czwartkowego popołudnia wysłuchaliśmy wykładów wygłoszonych przez wybitnych znawców historii architektury:
- s. dr hab. inż. arch. Annę Tejszerską USJK
- prof. Michała Pszczółkowskiego
- dr Michała Jerczyńskiego
Prelekcje poruszały zagadnienia związane z formą, funkcją i symboliką architektury dworców kolejowych w okresie międzywojennym, przybliżając uczestnikom najważniejsze realizacje z lat 1918–1939. Szczególną uwagę poświęcono dominującym w tym okresie stylom: narodowemu oraz modernizmowi.
Przed wykładami uczestnicy wydarzenia wzięli udział w oprowadzaniu kuratorskim po nowo otwartej wystawie czasowej pt. „Architektura dworców kolejowych 1918–1939”, poprowadzonym przez kurator Beatę Młynarską.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym inspirującym spotkaniu. Wasze zaangażowanie i ciekawość stanowią dla nas ogromną motywację do dalszego dzielenia się historią kolejnictwa. Już wkrótce zaprosimy Was na kolejne wydarzenia organizowane przez Stację Muzeum, będące kontynuacją tematów związanych z historią transportu i architektury.
Wystawa i wykłady zostały zrealizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, przy udziale środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Zapraszamy do odwiedzenia Stacji Muzeum i zgłębiania historii architektury kolejowej!