13.06.2022

9 czerwca o godz. 18.30 w Bibliotece muzealnej odbyło się spotkanie z Panem Jerzym Downarowiczem – świadkiem historii, synem inż. Gustawa Downarowicza, jednego z bohaterów książki „Kolejarze z Wileńszczyzny”.

Nasz gość w rozmowie z Dominiką Leszczyńską, popartej pokazem slajdów, nakreślił historię rodu Downarowiczów herbu Przyjaciel z Oszmiańszczyzny, w szczególności zaś swego ojca – dyplomowanego inżyniera dróg i mostów, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, odznaczonego Krzyżem Walecznych za bohaterstwo pod Radoszkowicami. Opowiadał o życiu w międzywojennym Wilnie, trudach czasu okupacji i rzecz jasna – opuszczeniu stron rodzinnych zimą 1945 roku, jednym z pierwszych transportów. Downarowiczowie trafili po wojnie do Warszawy, gdzie ojciec zatrudnił się w DOKP przy odbudowie infrastruktury kolejowej. Zmarł w ostatnim dniu 1947 roku, na skutek wylewu doznanego podczas prac przy moście we Fronołowie nad Bugiem.

Ponieważ formuła spotkań najwyraźniej zainteresowała przybyłych, zapowiadamy już kolejny wieczór z kolejowymi archiwami rodzinnymi. Gościem będzie Pan Jan Animucki – syn Adama, malarza kolejowego z Wileńszczyzny. O szczegółach będziemy Państwa informować po przerwie wakacyjnej.

Fot. Michał Fludziński

Dział Ekspozycji i Wystaw Czasowych