Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
03.08.2021

W sklepie Stacji Muzeum można już kupić książkę pt. „Historia Dworca Głównego przy Towarowej” o dziejach dworca Warszawa Główna Osobowa, który obecnie pełni funkcję siedziby Stacji Muzeum. Głównym powodem ukazania się powyższego wydawnictwa jest 75. rocznica uruchomienia dworca po wojnie, jak również brak tego typu opracowania na rynku księgarskim.

Historia opisana na stronach tej publikacji obejmuje okres od 1875 roku do dnia dzisiejszego. Ukazany został proces podnoszenia statusu dworca, stającego się z czasem reprezentacyjną wizytówką stolicy poprzez ukazanie przemian formalnych i stylowych jakim poddawane były budynki dworcowe w latach 1945-1975. W tym czasie dworzec podlegał wielu modernizacjom oraz obrastał w dekoracje będących odbiciem socrealistycznej sztuki okresu PRL.

Cezurą czasową jest rok 1975 kiedy nowy dworzec Centralny przejmuje obsługę większości pociągów, a stacja przy Towarowej przestaje pełnić swą dotychczasową rolę, ustępując miejsce nowemu (ówczesnemu) Muzeum Kolejnictwa, które umiejscowiono na byłym dworcu. Funkcja kolejowa zostaje zachowana; jedynie zmienia się przeznaczenie zabudowań oraz infrastruktury przy Towarowej. Muzealne zbiory archiwalne, jak również zabytkowy tabor znajdują tam do dziś swoje miejsce.

Autorem publikacji jest kustosz w Dziele Ekspozycji i Wystaw Czasowych Stacji Muzeum Beata Zofia Młynarska.


„Historia Dworca Głównego przy Towarowej”