15 maja 2024 roku w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oddział Muzeum Niepodległości odbyło się II Sympozjum Naukowe Muzeum Niepodległości pt. „Mazowieckie Biblioteki Muzealne. Zadania i wyzwania”.
Tematyka sympozjum oscylowała wokół księgozbiorów poszczególnych Mazowieckich Bibliotek Muzealnych oraz zadań, które wykonują ich pracownicy. Posłuchaliśmy o przyjętej polityce gromadzenia i metodologii opracowania zbiorów, prowadzonych badaniach w zakresie nauki o książce, bibliotekoznawstwa i informacji oraz innych tematach dotyczących niepowtarzalności pracy w bibliotekach muzealnych czy nowych pomysłach na rozwój: cyfryzację, edukację i promocję czytelnictwa.
Referat pt. „Ocalić przeszłość, inspirować przyszłość. Misja muzealnej biblioteki” z ramienia Stacji Muzeum wygłosiła Magdalena Sowińska – Kierownik Działu Naukowo-Popularyzatorskiego Stacji Muzeum, w skład którego wchodzi muzealna biblioteka. Treść wystąpienia podejmowała tematykę nowoczesnej biblioteki, która oprócz podstawowych zadań podejmuje inne aktywności w celu upowszechniania i udostępniania zbiorów, a tym samym wiedzy o historii kolejnictwa w Polsce i na świecie.
Przedstawione zostały działania Stacji Muzeum, która dzięki systemowi bibliotecznemu KOHA udostępnia bieżący wykaz pozycji inwentarzowych. Czytelnicy mogą swobodnie przeglądać księgozbiór i zapoznawać się z jego zawartością. Praca biblioteki muzealnej obejmuje szeroki zakres działań, począwszy od współtworzenia wystaw, poprzez publikacje, aż po działalność edukacyjną. Aktualnie skupiamy się na rozbudowie kolekcji rozkładów jazdy, czasopism i materiałów kartograficznych. Jesteśmy w fazie opracowania koncepcji badań historycznych linii kolejowych w Polsce. Celami projektu są dokumentacja i zachowanie dziedzictwa kulturowego związanego z historycznymi liniami kolejowymi w Polsce, badanie roli i wpływu linii kolejowych na rozwój gospodarczy, społeczny i kulturowy poszczególnych regionów Polski oraz analiza procesu budowy, eksploatacji i ewentualnego zaniku historycznych tras kolejowych. Wyzwaniem dla pracowników Działu Naukowo-Popularyzatorskiego Stacji Muzeum jest dotarcie za pomocą nowych technologii do młodych pasjonatów kolei. Nasze działania zmierzają do podejmowania i wspierania działań na rzecz ochrony dziedzictwa kolejowego w Polsce.