Za nami krótki ale bardzo intensywny wyjazd naukowo-popularyzatorski na Dolny Śląsk. W dniach 15–17 stycznia br. zespół Stacji Muzeum gościł tam z książką „Kolejarze z Wileńszczyzny”, wystawą „Portret zbiorowy kolejarza kresowego” i pogadanką o etosie kolejarza kresowego. Kontynuowane były też prace nad muzealnym archiwum historii mówionej.
Spotkanie z Dominiką Leszczyńską, autorką reportażu historycznego pt. „Kolejarze z Wileńszczyzny”, odbyło się 16 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Wiedzy w Bolesławcu, przy organizacyjnym wsparciu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o/Bolesławiec. Rozmowę poprowadził Michał Fludziński, tradycyjnie w replice przedwojennego munduru polskiego kolejarza.
Mimo stosunkowo wczesnej pory, dopisała zarówno młodzież miejscowych szkół średnich, członkowie i sympatycy Towarzystwa, jak i miłośnicy Kresów. Wśród zgromadzonych nie zabrakło też emerytowanych pracowników węzła kolejowego w Węglińcu. Po zakończeniu dyskusji, jaka wywiązała się pod koniec spotkania, wszyscy stanęli do pamiątkowego zdjęcia.
Jeszcze tego samego dnia nasi pracownicy dotarli do Głogowa, gdzie – przypomnijmy – nie dalej jak w listopadzie wraz ze Stowarzyszeniem ‘Głogowska Edukacja Kresowa’ współtworzyliśmy uroczyste obchody Dnia Kolejarza. Tym razem, podczas nieformalnego spotkania roboczego z członkami Stowarzyszenia, planowaliśmy dalszą współpracę. O szczegółach będziemy Państwa informowali w kolejnych miesiącach.
Przedpołudnie 17 stycznia upłynęło na kwerendzie w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie, po czym rejestrowaliśmy obszerną relację świadka historii – na potrzeby wspomnianego archiwum historii mówionej.
Mieszkańców Dolnego Śląska, którzy nie dotarli na nasze spotkania, a zainteresowani są tematyką kolejową informujemy, że książka „Kolejarze z Wileńszczyzny” dostępna jest w Księgarni ‘Papirus’ w Bolesławcu i Księgarni ‘Feniks’ w Głogowie. Ponadto w bolesławieckiej książnicy jest do nabycia wcześniejsza publikacja Dominiki Leszczyńskiej z serii ‘Historie kolejowe’ pt. „Czyżewscy, Harbin i Kolej Wschodniochińska”. Obie pozycje można też oczywiście zamówić pisząc na adres kasa@stacjamuzeum.pl lub dzwoniąc pod numer (22) 620 04 80 wew. 119.