Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
06.10.2023

10 października o 17:00 w Akademii Zamojskiej na ul. Pereca 2 w Zamościu odbędzie się spotkanie autorskie z Dominiką Leszczyńską – autorką „Kolejarzy z Wileńszczyzny”. Ukazanie się publikacji było zwieńczeniem kilkuletnich prac badawczych, kwerend i rozmów ze świadkami, które Autorka odbywała również w trudnym czasie pandemii.

 

„Kolejarze z Wleńszczyzny” to literacka opowieść o kolejowych mieszkańcach Kresów Wschodnich (w szczególności ich części północno-wschodniej). Stanowi zarazem drugą odsłonę serii wydawniczej „Historie kolejowe”, wpisując się w ocalanie od niepamięci kolejowych przekazów rodzinnych.

Podążamy śladami i dzielimy codzienność z rodzinami Podoleckich i Dąbrowskich, Jałowieckich i Montrymowiczów-Żakowiczów. Historie zawarte w „Kolejarzach z Wileńszczyzny” łączy symbolicznie osoba inż. Wacława Głazka – społecznika i państwowca, ostatniego dyrektora Kolei Państwowych okręgu wileńskiego. Jego nazwisko figuruje na wielu dokumentach wystawionych w ostatnich latach międzywojnia, które trafiły w ręce Dominiki Leszczyńskiej podczas prac nad książką.

Wydarzenie odbędzie się dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego, w ramach projektu popularyzatorsko-badawczego „Co kryją kolejowe archiwa rodzinne”. Partnerem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie „Głogowska Edukacja Kresowa”.


Dominika Leszczyńska
tel. +48 22 620 04 80 w. 123
e-mail: dominika.leszczynska@stacjamuzeum.pl
e-mail: historia@stacjamuzeum.pl

plakat kolejarze