„Kolejowa Noc Muzeów 2024” za nami. W tym roku na amatorów nocnego zwiedzania czekało ponad dwadzieścia różnych atrakcji: od zwiedzania z przewodnikami w strojach z epoki XX-lecia międzywojennego (tegorocznego motywu), po koncerty i pokaz tanga.
O godz. 19:00 pierwszych zwiedzających powitała Emilia Oleksiak – Dyrektor Stacji Muzeum. Pierwsze 100 osób otrzymało upominki, przygotowane wspólnie przez Stację Muzeum, Muzeum Fabryki Norblina oraz Muzeum Gazowni Warszawskiej w ramach wspólnej inicjatywy „Industrialna Noc Muzeum na Woli”.
W salach wystawowych nasi przewodnicy, w strojach stylizowanych na XX-lecie międzywojenne przedstawiali historię polskiej kolei w tym okresie. Do dyspozycji zwiedzających były dwie fotobudki, stanowisko firmy SimRail z wirtualną kabiną maszynisty oraz przejazdy muzealnym symulatorem EU07. W Galerii Wagon swoje stoiska promocyjne zaprezentowali: Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei ze Skierniewic oraz Piotr Goszczycki – autor i wydawca wielu książek o tematyce kolejowej. W pobliskiej Sali Lustrzanej odbyły się zajęcia edukacyjne dla dzieci w ramach kampanii „Kolejowe ABC III”, a po nich Stowarzyszenie Akademia Tanga Argentyńskiego urządziło pokaz tanga, połączony z występem wokalnym Julity Kożuszek.
Niemniej ciekawie było na ekspozycji zewnętrznej. Stałym elementem Nocy Muzeów stały się pogadanki w wagonie salonowym, prowadzone przez Dział Ekspozycji i Wystaw Czasowych. W tym roku jej tematem była budowa i modernizacja linii kolejowych w odrodzonej Polsce. Zainteresowani historią elektryfikacji linii kolejowych w II Rzeczpospolitej mogli wybrać się w bardzo ciekawy spacer po muzealnej ekspozycji z Jackiem Fink-Finowickim, a na amatorów opowieści z dreszczykiem czekał Paweł „Kuracyja” Makowiec na wystawie „Katastrofy Kolejowe” w elektrycznym zespole trakcyjnym E91/EW51.
Swoje stoiska zaprezentowali: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Wojskowe Biuro Historyczne, Kraina Eksperymentów Ogólnopolski Klub Zainteresowań Polskiego Związku Filatelistów „Kolejnictwo”, Stowarzyszenie „Topory”. Obsługę gastronomiczną zapewnił Wars S.A.
W atmosferę lat 20-ych i 30-ych ubiegłego wieku wprowadziło zwiedzających trio: Aurelia Sobczak, Barbara Drozdzińska i Marek Ravski, którzy na platformie wagonowej wykonali największe przedwojenne szlagiery. Na gości czekała także Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej „Rajski Ptak” z Tłuszcza.
Miłośnicy mieli okazję spotkać swoich ulubionych kolejarzy prowadzących kanały w mediach społecznościowych: Grzegorza Wilgę i Krystiana Kuzona z POLREGIO oraz Przemysława Brycha z Kolei Śląskich.
Prawdziwą gratką były przejazdy EN57-038 „Babcia” Kolei Mazowieckich z pobliskiej stacji Warszawa Główna do stacji Warszawa Zachodnia. Nie lada niespodziankę sprezentowało miłośnikom POLREGIO, podstawiając na sąsiedni peron swój elektryczny zespół trakcyjny EN71-001, który przeszedł naprawę poziomu utrzymania P4 w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Mińsku Mazowieckim i był w drodze do swojej macierzystej lokomotywowni w Suchej Beskidzkiej.
Przez cały czas pomiędzy Stacją Muzeum, Muzeum Fabryki Norblina oraz Muzeum Gazowni Warszawskiej kursował zabytkowy Ikarus 260, którym zwiedzający mogli dotrzeć, aby zwiedzić te trzy muzea.
Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników wydarzenia czuwał Meditrans.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Partnerom, Współpracownikom i Wolontariuszom, dzięki którym tegoroczna „Kolejowa Noc Muzeów” mogła się odbyć w tak okazałej i atrakcyjnej formie.
Fot. Marcin Brzomiński.