Kolejkowo otworzyło Modelarnię!
Pierwsza i jedyna w Polsce modelarnia, otworzyła się dla odwiedzających 22 marca br. w Jeleniej Górze. Modelarnia to serce Kolejkowa. Tutaj tworzone są elementy wystaw, które można oglądać we Wrocławiu i Gliwicach. Została ona przemyślana tak, aby zwykle ukryta przed wzrokiem osób postronnych praca modelarzy, stała się główną atrakcją obiektu. Modelarnię można zwiedzać. Powstała w niej ścieżka edukacyjna, podczas której Zwiedzający zapoznają się z procesem tworzenia makiet w Kolejkowie. Turyści zobaczą na żywo zarówno pracę ludzi, jak i skomplikowanych, nowoczesnych maszyn. Oficjalne otwarcia z udziałem m.in. przedstawiciela Stacji Muzeum i mediów odbyło się 20 marca br. Warto dodać, że do roku 2009 w Jeleniej Górze funkcjonowała modelarnia będąca oddziałem ówczesnego Muzeum Kolejnictwa w Warszawie (obecna Stacja Muzeum). Poniżej zamieszczamy relację z tego wydarzenia, którą otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Kolejkowa.
– Kolejkowo stanowi unikatową atrakcję w skali Polski, która zwiększa atrakcyjność turystyczną Jeleniej Góry. Odnowa jeleniogórskiej tradycji modelarstwa, datującej się od 1966 roku, jest powodem do dumy. Cieszymy się, że to właśnie Jelenia Góra została wybrana na lokalizację dla modelarni Kolejkowa, co przyczynia się do wzbogacenia oferty turystycznej miasta – mówi Jerzy Łużniak, Prezydent Jeleniej Góry.
Zwiedzający zapoznają się z tradycją modelarstwa jeleniogórskiego oraz historią Kolejkowa. Dowiedzą się, na czym polega praca Modelarza w Kolejkowie i zgłębią tajniki procesu twórczego od projektu, poprzez pracę rąk i nowoczesnych maszyn, aż po efekt końcowy – jakim są makiety. Zobaczą na żywo jak tworzy się budynek, ukształtowanie terenu, drzewa czy skały. Tradycja jeleniogórskiego modelarstwa sięga 1966 roku, która swój początek miała przy dawnej “Kolejówce”. W sercu Karkonoszy powstawały najbardziej znane modele taboru kolejowego w Polsce.
– Na wstępie pragnę w imieniu dyrektor Stacji Muzeum oraz wszystkich pracowników naszego muzeum serdecznie pogratulować otwarcia modelarni. Bardzo nas cieszy, że modelarskie tradycje Jeleniej Góry zostały zachowane. Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy być częścią tego projektu. Dzięki naszej współpracy do Jeleniej Góry powróciły modele kolejowe, które powstały właśnie tu, w dawnej jeleniogórskiej modelarni. Doskonale pamiętają je modelarze, którzy je budowali i którzy uczestniczyli w otwarciu modelarni. Na tym, jednak nie kończy się nasza współpraca, a zaledwie zaczyna. Z ogromną przyjemnością chciałbym zadeklarować chęć współpracy przy realizacji kolejnych projektów. Jeszcze raz gratuluję i dziękuję. – opowiada Sebastian Rakowski, Kierownik Działu Ekspozycji i Wystaw Czasowych Stacji Muzeum.
– Jako pracownik dawnej jeleniogórskiej modelarni cieszę się, że Kolejkowo przywraca historię i tradycje modelarskie Jeleniej Góry. Razem z kolegami spędziliśmy wiele lat tworząc modele. Łza się w oku kręci, widząc, że kolejne pokolenia mogą zagłębić się w tworzoną przez nas historię – mówi Florian Górski, modelarz z dawnej jeleniogórskiej modelarni.
Podczas zwiedzania ścieżki edukacyjnej, przewodnik odpowie na pytania dotyczące procesu tworzenia figurek, scenek, a także innowacji w Kolejkowie, takich jak podłączenie elektroniki, wprawienie w ruch pojazdów, czy uruchomienie na makiecie zjawisk
atmosferycznych, takich jak deszcz czy burza.
– Odwiedzający od dawna zastanawiali się, jak wygląda proces tworzenia Kolejkowa. Nasza modelarnia stanowi odpowiedź na te pytania. Właśnie tutaj, w Jeleniej Górze, uchylamy rąbka tajemnicy naszych wystaw, dając unikatowy wgląd w kulisy naszej pracy. Chcemy przywrócić wartość rękodzieła i pokazać spektakularne efekty pracy ludzkich rąk – mówi Jakub Paczyński, Prezes Kolejkowa.