„Kolej w Kraju Czarnego Smoka”, katalog wystawy pod red. Dominiki Leszczyńskiej, opisy ilustracji: Jerzy Czajewski, Warszawa 2023, oprawa miękka broszurowa, 24 strony, 40 ilustracji, ISBN: 978-83-969687-0-8
Katalog towarzyszy ekspozycji będącej nową odsłoną wystawy planszowej z 2020 roku pt. „Harbin i Kolej Wschodniochińska”. Powstała ona jako dopełnienie literackiej opowieści o rodzinie Albina Czyżewskiego – budowniczego i wieloletniego pracownika tej drogi żelaznej [por.: Dominika Leszczyńska, Czyżewscy, Harbin i Kolej Wschodniochińska].
Ekspozycję tworzy blisko czterdzieści archiwalnych fotografii z zasobów Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie, zbiorów własnych Stacji Muzeum oraz archiwów rodzinnych. Wszystkie ilustracje zostały zamieszczone w katalogu i opatrzone komentarzami harbińczyka Jerzego Czajewskiego – wiceprezesa Klubu Harbińczyków w Szczecinie.
Do wznowienia wystawy skłoniła nas mijająca w 2023 roku 125. rocznica założenia przez ekspedycję inż. Adama Szydłowskiego Miasta Sungari (Harbina) i tym samym początek „Małej Polski w Chinach”, a także okrągłe 120 lat, jakie upłynęło od momentu oddania do użytku Kolei Wschodniochińskiej.
Tytuł wystawy (i katalogu) odwołuje się wprost do chińskiej nazwy rzeki Amur, a zarazem Prowincji Heilongjiang w Mandżurii Północnej (ze stolicą w Harbinie). Harbińczyk Edward Kajdański barwnie pisał o nieprzebranej tajdze Kraju Czarnego Smoka, mokradłach i górskich bezdrożach, a zwłaszcza olbrzymich rzekach, wylewających obficie z początkiem każdego lata. To przez nie u zarania budowy Kolei Wschodniochińskiej musiały się przeprawić pierwsze ekspedycje techniczne, mierząc się w szczególności z bóstwem wodnego żywiołu. W chińskiej tradycji to bowiem smok rozlewa rzeki, wywołuje powodzie oraz sprowadza na rolników susze i głód.
Do książki Czyżewscy, Harbin i Kolej Wschodniochińska dołączony jest bezpłatny katalog pt. Kolej w Kraju Czarnego Smoka (liczba egzemplarzy ograniczona).
Cena zestawu to 55 zł.