Stacja Muzeum bierze udział w projekcie Stworzenie otwartych danych wraz z budową zaplecza techniczno-technologiczno-koordynacyjnego dla samorządów terytorialnych województwa mazowieckiego (Projekt SOD).
Projekt obejmować będzie dwa obszary tematyczne:
1. Otwarte dane obiektów muzealnych – świadectwo przeszłości w przyszłości. Obszar ten będzie obejmować:
- digitalizację zbiorów muzealnych i ich udostępnienie na platformie regionalnej;
- wykonanie wirtualnych spacerów oraz ich opublikowanie na platformie regionalnej;
- budowę pracowni przygotowania i digitalizacji obiektów muzealnych;
- udostępnienie e-usług on-line o stopniu dojrzałości co najmniej 3 – 2 szt.:- Usługa umożliwiająca przekazanie informacji Użytkownikowi platformy
lub strony internetowej Partnera w formie Chatbota,- Usługa umożliwiająca międzymuzealne wypożyczanie zbiorów, oraz e-usługi on-line
o stopniu dojrzałości co najmniej 4 – transakcja – 1 szt.:- Usługa akredytacja – umożliwi zarezerwowanie akredytacji dziennikarskich na wybrane wydarzenie.
Każda instytucja będzie miała możliwość założenia na portalu wpisu do kalendarza, przez który będzie zapraszać dziennikarzy na organizowane zdarzenia.
2. Cyfryzacja i publikacja danych przestrzennych oraz uzupełnienie łańcucha systemu udostępniania otwartych danych w procesie cyfrowej ewolucji gospodarczej i społecznej zaktualizowanymi i dostosowanymi danymi: bazy danych obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500 – 1:5000 (BDOT500), geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (GESUT), bazy danych szczegółowych osnów geodezyjnych (BDSOG), cyfryzacją Państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK) na obszarze województwa mazowieckiego.
W ramach drugiego obszaru zostanie udostępniona e-usługa on-line o stopniu dojrzałości 3 umożliwiająca dokonanie zgłoszenia o zniszczeniu, uszkodzeniu, przemieszczeniu znaku geodezyjnego lub o zagrażaniu przez niego bezpieczeństwu życia lub mienia. Usługa zostanie opublikowana na portalu usług elektronicznych Województwa Mazowieckiego „Wrota Mazowsza”. Usługa pozwoli na powiadomienie odpowiedniego starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Zgodnie z art. 15 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne taki obowiązek spoczywa na właścicielu lub innej osobie władającej nieruchomością, na której znajdują się znaki geodezyjne, urządzenia zabezpieczające te znaki oraz budowle triangulacyjne.
W ramach Projektu powstały wirtualne spacery po Stacji Muzeum w Warszawie (jako uzupełnienie wirtualnego spaceru powstałego w ramach „Regionalnej Platformy Informacyjnej – Kultura na Mazowszu”):
- Wystawa czasowa pt. „Katastrofy kolejowe” (we wnętrzu przedwojennego zespołu trakcyjnego E91/EW51)
- Wystawa czasowa pt. „Konstruktor. Fabryka. Maszyna. Początki państwa – początki kolei”
- Peron 1 wraz z lekcją muzealną
- Peron 3 wraz z lekcją muzealną
- Peron 2
- Wystawa pt. „Maszyny Torowe” (w wagonie pasażerskim typu BCi-29) wraz z lekcją muzealną
- Wystawa stała w wagonie bagażowo-pocztowym wraz z lekcją muzealną
- Sala 1 (tzw. Mała)
W ramach Projektu powstały wirtualne spacery po Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie (filii Stacji Muzeum):
- Wystawa stała pt. „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej” wraz z lekcją muzealną
- Wagon osobowy typu 1Aw wraz z lekcją muzealną
- Poczekalnia dworcowa
- Salonka Generalska
- Wagon motorowy MBd1-130
- Wystawa pt. „Ciuchcie Warszawskie”
- Wystawa czasowa pt. „Podróże w przeszłość”. Malarstwo Janusza Dziurawca
- Wystawa stała pt. „Po torach w przeszłość ziemi sochaczewskiej” wraz z lekcją muzealną
Oprócz wirtualnego spaceru zakupiono dziesięć sztuk gogli do wirtualnej rzeczywistości, które będą wykorzystywane w działaniach edukacyjnych i popularyzatorskich.
Dodatkowo została przeprowadzona digitalizacja wybranych zbiorów muzealnych w formacie RAW, TIFF i JPG. Digitalizacja objęła 43 obiekty + 14 obiektów zdigitalizowanych dodatkowo. Eksponaty zostały wytypowane przez Dział Inwentarzy we współpracy z Działem Ekspozycji i Wystaw Czasowych.