W czwartek 1 lutego miała miejsce uroczysta premiera najnowszego wydawnictwa Stacji Muzeum – książki Michała Jerzego Chromińskiego pt. Żołnierze żelaznych szlaków w walce o Kresy Północno-Wschodnie w latach 1919–1920.
Stało się już tradycją, że nasze spotkania promocyjne cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników i odbywają się przy wypełnionej sali. Dziękujemy wszystkim gościom, którzy tak licznie pojawili się na wydarzeniu: przedstawicielom instytucji naukowo-badawczych, urzędów i spółek kolejowych, muzeów i stowarzyszeń. Dziękujemy również historykom, muzealnikom, archiwistom, miłośnikom historii kolejnictwa i Kresów oraz wszystkim sympatykom Stacji Muzeum z całej Polski, którzy byli tego wieczoru z nami.
Wydarzenie zainicjował kierownik Działu Ekspozycji i Wystaw Czasowych – Sebastian Rakowski. Po wprowadzeniu głos zabrała Emilia Oleksiak – p.o. Dyrektora Stacji Muzeum. Następnie zgromadzonych gości przywitała i o pracach nad publikacją opowiedziała Dominika Leszczyńska – koordynatorka projektu „Co kryją kolejowe archiwa rodzinne” i pomysłodawczyni wydania Żołnierzy żelaznych szlaków….
Arcyciekawą rozmowę z Michałem Jerzym Chromińskim, autorem książki, poprowadził nasz muzealny kolega – Michał Fludziński. Część wolnych wniosków rozpoczęliśmy zdalnym połączeniem z nieobecnym na spotkaniu recenzentem wydawniczym – dr Rafałem Dmowskim z Uniwersytetu w Siedlcach. Rozmowy kuluarowe przeciągnęły się do późna i przyniosły nam wiele nowych inspiracji.
Przypomnijmy, książka powstała w ramach „Projektu popularyzatorsko-badawczego ‘Co kryją kolejowe archiwa rodzinne’”, realizowanego w 2023 r. ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Partnerami podczas prac nad wydawnictwem byli: Wojskowe Biuro Historyczne im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego, Stowarzyszenie „Głogowska Edukacja Kresowa”, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej O. Poznań i Fundacja Pomorskich Kresowian. Wydarzenie patronatem medialnym objęli: portal dzieje.pl., tytuły: „Świat kolei” i „Stalowe szlaki” oraz Literacka PKP-Jazda.