W samym sercu zimowych ferii, Stacja Muzeum w Warszawie zaprosiła najmłodszych na niezwykłe zajęcia w ramach akcji „Zima na Głównym”. Inspiracją do stworzenia tego wyjątkowego wydarzenia była czasowa wystawa „90 lat linii średnicowej w Warszawie 1933-2023″. To spotkanie z historią i architekturą zapowiadało się niezwykle interesująco.
Na wstępie tego kreatywnego spotkania, poznaliśmy postać architekta Arseniusza Romanowicza, odpowiedzialnego za projekt dworca Warszawa Centralna. Określił swój projekt jako „całe swoje życie” i „efekt wieloletnich studiów”. To, co dla niego było marzeniem każdego artysty, miało być teraz źródłem inspiracji dla dzieci uczestniczących w warsztatach.
W trakcie wydarzenia uczestnicy mieli okazję poznać historię linii średnicowej w Warszawie. Pod okiem ekspertów dowiedzieli się, jak innowacyjne rozwiązania budowlane przyczyniły się do powstania nowatorskich form budynków. Słowa takie jak średnica, linia obwodowa czy węzeł komunikacyjny zyskały nowy wymiar, stając się czymś więcej niż tylko technicznymi terminami.
Podczas warsztatów dzieci miały okazję wsłuchać się w historię dworca Warszawa Główna Osobowa. Dzięki prezentacji multimedialnej poznały najdziwniejsze budynki na świecie. W trakcie twórczych zajęć dzieci realizowały własne pomysły na budowle, starając się łączyć użyteczność z fantazyjnością.
Atmosfera była nasycona kreatywnością i energią młodych adeptów architektury. Maluchy z wielkim zapałem angażowały się w proces przebudowy warszawskiego węzła kolejowego, manifestując swoją wyobraźnię poprzez unikalne projekty.
Wydarzenie „Zima na Głównym” nie tylko dostarczyło dzieciom wiedzy na temat historii linii średnicowej w Warszawie, ale również rozbudziło w nich pasję do tworzenia i eksplorowania nowych pomysłów. Stacja Muzeum, pełna inspiracji i historii, stała się miejscem, gdzie w zimowy dzień zrodziła się nowa generacja małych architektów i pasjonatów kolejnictwa.