Jak już wcześniej Państwa informowaliśmy, Stacja Muzeum otrzymała 40 000 zł z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – w ramach Programu „Kultura cyfrowa” – na digitalizację dokumentacji technicznej lokomotywy parowej Pt31. Dotację uzupełni kwota 43 000 zł przyznana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
W nadchodzących dniach zostaną podpisane umowy z naszymi grantodawcami na dofinansowanie zadania pn. „KOLEJ na cyfryzację – ratunkowa digitalizacja dokumentacji technicznej parowozu Pt31” i przystąpimy do wyłonienia wykonawcy usługi.
Dokumentacja, o której mowa obejmuje ok. 1287 rysunków na kalce technicznej i papierze o wymiarach zbliżonych do A1, A2, A3 i A0 oraz w innych niestandardowych formatach, których Stacja Muzeum nie jest w stanie zdigitalizować we własnym zakresie. Problemem jest postępująca degradacja kalek technicznych, na których sporządzono rysunki. Dodatkowym argumentem, który skłonił nas do poszukiwania środków zewnętrznych na ratunkowe działania wobec ww. dokumentacji jest fakt, że w zbiorach Stacji Muzeum znajduje się zarówno parowóz Pt31-64, jak i Pt47-104 – będący konstrukcją rozwojową parowozu Pt31 zaprojektowanego przez inż. Kazimierza Zembrzuskiego. Godne szczególnej uwagi jest wreszcie i to, że na muzealnych kalkach najczęściej pojawia się sygnatura Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce S.A. – Zakłady w Chrzanowie [‘Fablok’].
O postępach prac będziemy Państwa informować za pośrednictwem muzealnej strony internetowej i mediów społecznościowych, a także naszych partnerów medialnych: „Rynku Kolejowego”, „Świata Kolei”, Kolei Mazowieckich (wydawcy tytułu prasowego „KM – Moja Kolej”) oraz Urzędu Transportu Kolejowego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Zadanie zrealizowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.
Oprac. Stacja Muzeum
Fot. Marcin Brzomiński