31.10.2019
30 października odbyło się spotkanie ze znanym historykiem i varsavianistą - Jarosławem Zielińskim - autorem dwutomowej książki pt. Stacje kolejowe - architektura i budownictwo.

Książki autora do nabycia w naszym sklepiku muzealnym (kasa@stacjamuzeum.pl).

Tom I: Stacje kolejowe. Świat, Europa i Królestwo Polskie 1830-1915 to bogato ilustrowany cykl poświęcony tematyce gmachów dworcowych oraz innych budowli gospodarstwa kolejowego. Szczegółowo, często po raz pierwszy, opisano tu budynki stacji osobowych i towarowych, biurowce, magazyny, wiaty, remizy, warsztaty, wieże wodne, domki dróżników i zwrotniczych, noclegownie oraz domy i całe kolonie mieszkalne. Zaprezentowano wszystko to, co choć zazwyczaj znacznie mniej eksponowane, a dla podróżnych najczęściej niewidoczne, kryje się również pod nazwą „stacja kolejowa”.

Tom II: Stacje kolejowe. Warszawa 1845-1915 został w całości poświęcony warszawskim stacjom epoki zaboru rosyjskiego. Przy wszystkich ograniczeniach będących konsekwencją zniewolenia kraju, rozdarta między wschód i zachód Warszawa borykała się z różnym rozstawem szyn linii kolejowych, wymuszonym połączeniami z drogami żelaznymi w Rosji i w zachodniej Europie.

Książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Księży Młyn. Partnerami publikacji są: Stacja Muzeum, Szybka Kolej Miejska Sp. z o.o., Rynek Kolejowy, Stolica i Radio Warszawa.
Jarosławem Zieliński opowiada

Nagranie ze spotkania