Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
19.09.2023
Wraz z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy zapraszamy na spotkanie z naszą koleżanką Dominiką Leszczyńską, autorką reportażu historycznego pt. Kolejarze z Wileńszczyzny.

Wydarzenie odbędzie się 19.09.2023r., o godz. 18.00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy.

Organizatorami imprezy jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy oraz Stacja Muzeum w Warszawie.

Podczas spotkania będzie możliwość nabycia:
Książki pt. „Kolejarze z Wileńszczyzny”
Katalogu „Portret zbiorowy kolejarza kresowego”

„Publikacja Kolejarze z Wileńszczyzny została napisana w konwencji reportażu, w oparciu o prawdziwe losy kilku kolejowo-kresowych rodzin przełomu XIX i XX wieku: spolszczonych Podleckisów (Podoleckich), Jałowieckich, „do których poł Litwy należało”, ostatniego dyrektora kolei wileńskich inż. Wacława Głazka oraz krewnych zegarmistrza kolejowego Piotra Montrymowicza-Żakowicza. Powyższe narracje uzupełniają literackie miniatury z życia pracowników dróg żelaznych rozmaitych szczebli, od Wilna i Nowoświęcian po Czortków i Stanisławów – gromadzone przez autorkę na przestrzeni 2021 i w pierwszych miesiącach 2022 roku. Są one niczym puzzle, elementy układanki traktującej o codzienności na Kresach Wschodnich. Punktem kulminacyjnym niemal wszystkich narracji jest powojenna ekspatriacja – o niej też jest ta książka.”