Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
22.09.2023
W tym roku warszawska linia średnicowa obchodzi 90-lecie swojego powstania. Od samego początku była niezwykle ważnym elementem spajającym komunikacyjnie oba brzegi stolicy, zapewniając szybki przejazd przez centrum miasta z kierunku wschodniego i zachodniego.

Dzięki budowie linii średnicowej i jej późniejszej elektryfikacji w latach 1934-1936 Warszawa uzyskała nowoczesny system transportowy na miarę innych stolic europejskich.

Wystawa „90 lat linii średnicowej w Warszawie 1933-2023” przedstawia w sposób przekrojowy historię budowy linii średnicowej od pierwszych koncepcji jej przebiegu z końca XIX w., aż do zrealizowanego ostatecznie projektu autorstwa prof. Aleksandra Wasiutyńskiego.

Ekspozycja przybliża sylwetki najważniejszych postaci związanych z budową, elektryfikacją i powojenną odbudową „średnicy”: prof. Aleksandra Wasiutyńskiego, inż. Juliana Eberhardta, prof. Romana Podoskiego, prof. Czesława Przybylskiego, czy Arseniusza Romanowicza.

Wystawa będzie prezentowana w muzealnej Galerii Wagon.

Wstęp na otwarcie wystawy w dniu 22 września o godz. 15:00 jest bezpłatny.

Patronami medialnymi wystawy są: Świat Kolei, Stalowe Szlaki i Raport Kolejowy.

Kiedy: 22 września 2023 r., godz. 15:00
Gdzie: Galeria Wagon, Stacja Muzeum, Warszawa, ul. Towarowa 3

WSTĘP WOLNY