Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
12.05.2022 - 31.03.2023

W 2022 roku minęło 145 lat od pierwszej, udokumentowanej katastrofy kolejowej na ziemiach polskich.


26 listopada 1877 roku, o godzinie 6.10 doszło do zderzenia dwóch pociągów towarowych na stacji Gorzkowice. Sprawa ta odbiła się szerokim echem zarówno w kręgach kolejowych, jak i w prasie krajowej. Komentowano postępowanie służby ruchu, maszynistów obu składów, a także kwestie techniczne dotyczące szyn i hamulców zastosowanych w lokomotywach. Od tamtej pory, katastrofy kolejowe na stałe pojawiły się na szpaltach gazet i w przestrzeni publicznej.


Z okazji tej właśnie rocznicy, Stacja Muzeum przygotowała wystawę poświęconą wypadkom na kolei.


Pokażemy nie tylko te najbardziej znane, ale też te, o których z różnych powodów prasa milczała, a władze próbowały je zatuszować.


Zwiedzający dowiedzą się o przyczynach, a także o skutkach poszczególnych katastrof. Zobaczą często unikatowe zdjęcia, wycinki prasowe, przeczytają relację świadków, uczestników, czy służb ratunkowych.


Dodatkowym „smaczkiem” jest umiejscowienie wystawy we wnętrzu przedwojennego zespołu trakcyjnego E91 (EW51) w muzealnym skansenie. Jego surowa przestrzeń idealnie współgra z tematyką wystawy.


Wystawę będzie można zwiedzać od 12 maja 2022 do 31 marca 2023 r.

 


KIEDY: 12 maja 2022 r., godz. 14:00
GDZIE: wnętrze elektrycznego zespołu trakcyjnego E91 (EW51)
WSTĘP WOLNY

Wystawa czasowa pt. "Katastrofy kolejowe"