Stacja Muzeum w Warszawie i Polskie Towarzystwo Fizyczne nawiązały współpracę w dziedzinie edukacji, która ma na celu opracowanie programu lekcji muzealnych wyjaśniających działanie fizyki na kolei.
Uroczyste zawarcie porozumienia, połączone z konferencją prasową, odbyło się 25 kwietnia o godz. 10:00 w Sali Lustrzanej Stacji Muzeum.
Porozumienie ze strony Towarzystwa podpisali: Teresa Rząca-Urban – Prezes oraz Jan Grabowski – Skarbnik, zaś ze strony Muzeum Emilia Oleksiak – Dyrektor. Przy zawarciu porozumienia była także obecna Magdalena Biernacka – Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Obie strony zobowiązały się do współpracy przy organizacji zajęć edukacyjnych w siedzibie Stacji Muzeum, które mają na celu upowszechnianie fizyki i nauk pokrewnych oraz podnoszenie ogólnego poziomu wiedzy o fizyce na podstawie ekspozycji Stacji Muzeum.
Źródłem tej inicjatywy jest połączenie pasji do kolei pracowników Stacji Muzeum, z fascynacją fizyką członków Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Zajęcia mają przybliżyć uczestnikom technologie stosowane na kolei, zarówno w początkach jej istnienia jak i w czasach współczesnych. Wpiszą się one w aktywizujące nauczanie przez doświadczenie STEM. Przygotowane zostaną na poziomach odpowiadających podstawie nauczania szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także na poziomie ogólnym niewymagającym znajomości fizyki.
W ramach całego projektu przewidziane są zarówno lekcje muzealne dla grup zorganizowanych ze szkół podstawowych i średnich, jak również ogólnodostępne wykłady dla dzieci i osób dorosłych. Zaplanowanych jest 5 wykładów do końca tego roku, które będą się odbywać w weekendy. Wstęp na nie będzie wolny. Pierwszy wykład jest planowany w czerwcu.
Lekcje muzealne będą włączone od września do oferty edukacyjnej Stacji Muzeum. Wspólnie z Polskim Towarzystwem Fizycznym opracowane zostaną scenariusze lekcji dla różnych grup wiekowych. Na podstawie przygotowanych scenariuszy lekcje będą prowadzone przez studentów i doktorantów wydziałów fizyki różnych uczelni, należących do Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Lekcje będą się odbywać w zależności od zainteresowania szkół. Co ważne, lekcje te będą włączone do programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, dzięki czemu udział w nich dla uczniów szkół z terenu województwa mazowieckiego będzie kosztował tylko 1 zł.
Fot. Marcin Brzomiński, Piotr Michalski