- Informacje dla osób z niepełnosprawnością wzroku:
– Muzeum oferuje wydarzenia dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku m.in. lekcje muzealne i warsztaty, zwiedzanie Stacji Muzeum z przewodnikiem.
– Muzeum udostępnia modele taboru kolejowego do dotykania przez osoby z niepełnosprawnością wzroku. - Informacje dla osób z niepełnosprawnością słuchu:
-Na życzenie Stacja Muzeum oferuje zwiedzanie z przewodnikiem tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM). Chęć zwiedzania z przewodnikiem PJM należy zgłosić minimum na 10 dni przed wizytą.
– W czasie wydarzeń dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością słuchu wykorzystywane są pomoce dydaktyczne w postaci etykiet z trudniejszymi pojęciami.
– Wydarzenia skierowane do osób z niepełnosprawnością słuchu są również dostępne dla osób czytających z ust. - Informacje dla osób z niepełnosprawnością intelektualną:
– Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną przygotowaliśmy ofertę edukacyjną, która jest dostosowana do potrzeb i możliwości intelektualnych poszczególnych uczestników m.in. lekcje muzealne, zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty).
– W miesiącach maj, czerwiec, wrzesień, październik realizujemy projekt „Nocne Sowy” dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu. - Informacje dla osób z niepełnosprawnością ruchową:
– Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich dostępne są sale wystawowe i skansen.
Muzeum dysponuje podjazdami ułatwiającymi wjazd i wyjazd z muzeum oraz wejście do toalety. Ze względu na historyczny charakter miejsca nie wszystkie bariery zostały usunięte, a długość rampy nie pozwala na samodzielne korzystanie z niej. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich proszone są o przyjście do muzeum wraz z osobą towarzyszącą lub wykonanie telefonu do Działu Naukowo-Popularyzatorskiego pod nr tel. 22/620 04 80 wew. 106. Dzięki temu Stacja Muzeum zapewni osobę, która pomoże wejść do budynku.
– Przed wejściem do Stacji Muzeum znajduje się ogólnodostępny, bezpłatny, niestrzeżony parking samochodowy z jednym miejscem dla osób z niepełnosprawnością.
– Najdogodniejszy dojazd i dojście do Stacji Muzeum z Placu Zawiszy.
Aby dostać się do muzeum, należy przejść z przystanku tramwajowego lub autobusowego na drugą stronę ulicy Towarowej. Najdogodniejszym przejściem są pasy z sygnalizacją świetlną znajdujące się przy Placu Zawiszy. Przechodzimy na drugą stronę ulicy, idziemy cały czas prosto wzdłuż chodnika. Po lewej stronie mijamy przystanek osobowy Warszawa Główna, idziemy wzdłuż budynku Stacji Muzeum, skręcamy w lewo i wejściem wchodzimy do środka po schodach lub wjeżdżamy podjazdem dla wózków.
– W każdym pomieszczeniu znajduje się krzesło lub ławka, z którego może skorzystać osoba z niepełnosprawnością ruchową.
– Toaleta dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich znajduje się przy Sali Lustrzanej.
– Przy wejściu u ochrony budynku na czas zwiedzania ekspozycji można bezpłatnie wypożyczyć wózek inwalidzki.
– Kasa/punkt informacyjny wyposażony jest w niską ladę do obsługi osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Informacje dla osób z wózkami dziecięcymi:
– Osoby z wózkami dziecięcymi mogą je zostawić w specjalnie przygotowanym do tego miejscu, znajdującym się przy portierni. Sale wystawowe i skansen są przystosowane do poruszania się po nich wózkiem dziecięcym. - Do sal wystawowych i skansenu można wejść z psem przewodnikiem i psem asystującym.