W pierwszą sobotę kwietnia, po dwuletniej przerwie, odbyło się spotkanie członków Ogólnopolskiego Klubu Zainteresowań PZF „Kolejnictwo” im. Ernesta Adama Malinowskiego.
- spotkanie, a zarazem IX Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy został zorganizowany na terenie Warszawskiej Stacji Muzeum w historycznej Sali Lustrzanej. Na spotkanie przybyło dwudziestu członków Klubu z różnych zakątków Polski oraz pięcioro gości.
Zebranych przywitał organizator spotkania, przedstawiając Gospodarza Stacji Muzeum Pana Mikołaja Królikowskiego – Głównego Specjalistę Działu Promocji i Marketingu oraz Panią Magdalenę Hunger – pracownika stoiska Poczty-Polskiej. Szczególne podziękowania należą się także Pani Joannie Kazimierskiej – Dyrektor Stacji Muzeum, która przyjęła nas pod swój dach oraz Panu Tadeuszowi Dłubiszowi – Regionalnemu Koordynatorowi ds. Filatelistyki, który zorganizował stoisko pocztowe oraz pomógł przygotować walory pocztowo-filatelistyczne.
Minutą ciszy uczczono zmarłych w ubiegłym roku Prezesa Klubu Krystiana Żurawskiego oraz honorowego Prezesa Klubu Janusza Koputa.
Miniony Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy, to podsumowanie 5-letniej działalności Zarządu Klubu i udzielenie mu absolutorium. Powołano również nowy Zarząd oraz nakreślono dalszą działalność Klubu.
Głosami uprawnionych Członków Klubu wybrano nowy Zarząd Klubu w składzie: Piotr Topolski – prezes, Zbigniew Wilczek – wiceprezes, Artur Marsy – wiceprezes, Krzysztof Błaszczyk – sekretarz, Józef Jakubina, Arkadiusz Rejter, Jan Geras – członkowie.
Po ukonstytuowaniu się Zarządu Klubu i podziału funkcji przystąpiono do omawiania bieżących spraw związanych z nadchodzącymi rocznicami kolejowymi (100 lat Sochaczewskiej Kolei Wąskotorowej, 50 lat Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, 170 lat Kolei w Tczewie).
Krótka historia klubu:
Klub powstał we wrześniu 1985 roku na zjeździe założycielskim w Warszawie. Inicjatorem utworzenia klubu był Pan Janusz Koput z Lublina. Pierwsza siedziba klubu była przy Zarządzie Okręgu PZF w Lublinie. Od 1993 roku do stycznia 2021 roku prezesem był Pan Krystian Żurawski, a siedziba klubu znajdowała się przy Zarządzie Okręgu w Bydgoszczy.
Celem statutowym działalności klubu jest promocja kultury technicznej transportu szynowego.
Do końca 2021 roku do klubu należało 102 członków, w tym dwóch z zagranicy. Do tej pory ogólnopolskie spotkania były organizowane na wiosnę i jesień czyli dwukrotnie w ciągu roku, w różnych miejscowościach Polski. W klubie jest wielu wystawców oraz projektantów walorów pocztowo-filatelistycznych.
Klub wydaje także własną literaturę „Przegląd Roczny”, zawierający wykaz znaków pocztowych i pocztowo-filatelistycznych, związanych z transportem szynowym i wydanych w danym roku oraz „Aktualności” – biuletyn informacyjny.
Wszystkich zainteresowanych filatelistyką kolejową zapraszamy na naszą stronę internetową http://kolejnictwo-filatelistyka.eu
Nadchodzi czas rozliczania się z podatku dochodowego od osób fizycznych, a Klub działa w strukturach Polskiego Związku Filatelistów nadarza się więc okazja aby wesprzeć filatelistykę i przekazać 1% podatku Pozarządowej Organizacji Pożytku Publicznego – Polskiemu Związkowi Filatelistów KRS: 0000201405
Tekst przygotowany przez p. Piotra Topolskiego – prezesa OKZ PZF „Kolejnictwo” im. Ernesta Adama Malinowskiego
Zdjęcia: Józef Jakubina/ OKZ PZF „Kolejnictwo” im. Ernesta Adama Malinowskiego ; Mikołaj Królikowski/ Stacja Muzeum