W niedzielę szóstego lipca odbył się drugi spacer z cyklu „Varsavianistyczne spotkania z koleją”, tym razem dzięki przewodnikom z projektu „Warszawa po naszemu” uczestnicy poznali historię warszawskich dworców kolejowych.
Spacer rozpoczął się pod siedzibą Stacji Muzeum, po czym uczestnicy przeszli na peron przystanku Warszawa Główna, gdzie oprowadzający opowiedzieli historię miejsca wplatając w opowieść elementy wspomnień, powieści, a nawet odtworzyli fragment piosenki Wojciecha Młynarskiego „Niedziela na Głównym”. Następnym przystankiem na trasie spaceru był budynek i peron przystanku osobowego Warszawa Ochota skąd spacerowicze przeszli na ulicę Chmielną i dochodząc do rogu z ulicą Żelazną wysłuchali historii dwóch wyjątkowych miejsc na kolejowej mapie Warszawy: nie istniejącego dziś Głównego dworca pocztowego oraz stojącego do dziś budynku mieszkalnego kolejarzy – obiektów nierozerwalnie związanych z koleją oraz Powstaniem Warszawskim.
Po wysłuchaniu historii tych dwóch miejsc uczestnicy przeszli pod Varso Tower, a następnie zeszli na poziom -1 kompleksu Dworca Centralnego gdzie w czasie czterech postojów można było usłyszeć opowieści o połączeniu kompleksu Varso Tower z Dworcem Centralnym, historię logo Dworca, oraz o filmowych epizodach Dworca Centralnego w serialu Czterdziestolatek, w filmach Stanisława Barei i innych. Ostatnim etapem spaceru były okolice Pałacu Kultury i Nauki gdzie przewodnicy opowiedzieli sensacyjną historię związaną z przedwojennym dworcem Głównym oraz sowieckim dyplomatą, następnie wszyscy przeszli pod pawilony przystanku Warszawa Śródmieście gdzie po wysłuchaniu opowieści o ewolucji tego miejsca na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, wycieczka zeszła na peron I, by obejrzeć mozaiki autorstwa Wojciecha Fangora.
Spacer zakończył się po niespełna dwóch godzinach wspomnieniem pierwszego warszawskiego dworca Drogi Żelaznej Warszawsko Wiedeńskiej.
Dziękujemy za uczestnictwo i serdecznie zapraszamy na kolejne spacery w przyszłości!