19 kwietnia 2024 roku uczestnicy Akademii Seniora 50+, wraz z pracownikami Stacji Muzeum, odwiedzili Polską Akademię Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie.
Historię geologiczną Ziemi przybliżyła Katarzyna Szczepaniak z Działu Naukowo-Popularyzatorskiego. Naszą przygodę z geologią rozpoczęliśmy od ekspozycji ZIEMIA W UKŁADZIE SŁONECZNYM w Białym Pałacyku, który został zaprojektowany przez Szymona Bogumiła Zuga.
W głównej sali budynku wystaw stałych przyjrzeliśmy się okazom – świadkom procesów zachodzących pod wpływem czynników geologicznych w skorupie ziemskiej lub we wnętrzu Ziemi. Niezwykłą historię życia na Ziemi przybliżyły nam szczątki organizmów, które uległy fosylizacji. Uczestnicy mieli również niecodzienną możliwość poznania niezwykłych „gości z Kosmosu” – meteorytów zgromadzonych w zbiorach Muzeum Ziemi PAN. Zwiedzanie w Białym Pałacyku zakończyliśmy z bursztynem odkrywając jego piękno i genezę oraz zachowane w nim inkluzje zwierząt i roślin.
Następnie odwiedziliśmy Willę Pniewskiego, gdzie odpoczęliśmy w Bibliotece Bohdana Pniewskiego spoglądając na ludowe misy umieszczone w suficie. Na chwilę zadumy zatrzymały nas czerwone śladowy krwi powstańca warszawskiego zachowane w marmurze. Naszą podróż z geologią zakończyliśmy w sali, w której eksponowane są szczątki ssaków, pochodzące z różnych stanowisk Polski (również z Mazowsza!), zarówno z okresów lodowcowych, jak i międzylodowcowych. Naszą uwagę przykuła wielka noga słonia leśnego, który żył kiedyś na terenie Warszawy!
A przed nami kolejne przygody z nauką już w krótce!
Fot. Marta Piekarska