21.10.2019

„Pociągi pancerne w służbie Rzeczypospolitej” to wystawa poświęcona historii polskich „pancerek”. Nie jest to jednak wystawa typowa. Zwiedzający ma bowiem możliwość przeniesienia się w czasie i przestrzeni tak, aby poczuć się jak żołnierz-kolejarz na służbie.
Wystawa należy do ekspozycji scenograficzno – narracyjnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zwiedzający nie tylko pozna najważniejsze fakty, ale też „dotknie” przedstawionej historii.

Pierwsza część wystawy prowadzi nas od czasów Powstania styczniowego, gdzie po raz pierwszy wykorzystany był przez polskie wojsko opancerzony pociąg, przez ciężkie walki o Śląsk Cieszyński i Lwów, Powstanie Wielkopolskie, Śląskie, aż do czasów międzywojennych. Tam, oglądając wojskową kancelarię z jednego z naszych dywizjonów pancernych, możemy zapoznać się ze strukturą, ilością oraz wyposażeniem polskich pociągów w przededniu II wojny Światowej.
Następnym etapem zwiedzania jest historia pociągów pancernych we wrześniu 1939 roku. Ich losy pokazane zostały nie tylko poprzez zdjęcia i obiekty, ale też przez zainscenizowane makiety. W jednej z nich – wagonie pancernym, poznać możemy losy naszych „pancerek” po przejęciu ich przez obu okupantów a także dowiedzieć się, jak radzili sobie nasi żołnierze służący w pociągach pancernych na Wyspach Brytyjskich. Całość ekspozycji kończy Akcja „Wisła”, w której po raz ostatni użyto pociągów pancernych zarówno wojskowych, jak i w służbie Straży Ochrony Kolei.
video S.Majcher

Nagranie ze wernisażu