16.06.2020
16 maja 1898 roku u brzegów mandżurskiej rzeki Sungari, w ślad za „Świętym Innocentym”, zacumował kolejny statek Towarzystwa Kolei Wschodniochińskiej – „Błagowieszczeńsk”. Na jego pokładzie znaleźli się m.in. inżynierowie i grupa pracowników wyznaczonych do budowy kolei. Dzień ten uznawany jest za początek Harbina. Mijająca właśnie 122. rocznica tego wydarzenia zasługuje na uwagę również z innego powodu. Otóż, za założyciela „miasta Sungari” (bo tak początkowo określano główny ośrodek administracyjny Kolei Wschodniochińskiej) uważany jest Polak, inż. Adam Szydłowski.

Aby przybliżyć Wam historię budowy i eksploatacji linii kolejowej w północno-wschodnich Chinach, przygotowaliśmy unikatową wystawę fotografii w Galerii Wagon pt. „Harbin i Kolej Wschodniochińska”. Tworzą ją starannie dobrane i zaaranżowane kadry z zasobów Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie, zbiorów własnych Muzeum, jak również prywatnych kolekcji Jerzego Czajewskiego i Igora Strojeckiego. Zachęcamy Was do odwiedzenia Stacji Muzeum, która właśnie wznawia swoją działalność!

Dział Ekspozycji i Wystaw Czasowych
tel. +48 22 620 04 80 wew. 121 lub 107