Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
22.07.2022

W dniach 11-15 lipca nasza koleżanka Dominika Leszczyńska gościła wraz z książką „Kolejarze z Wileńszczyzny” w Wilnie i na Ziemi Wileńskiej. Okazją ku temu był wyjazd studyjny śladami żołnierzy Armii Krajowej, bohaterów Operacji „Ostra Brama” – zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu.

 

Dominice udało się zaprezentować publikację w wielu miejscach na Litwie, a tym samym dotrzeć z przekazem do polskich środowisk w Wilnie i na terenie historycznej Wileńszczyzny (m.in. Nowa Wilejka, Rudniki, Borejkowszczyzna). Zainteresowanych informujemy, że książki (wraz z katalogiem) są już do nabycia w Księgarni Elephas w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Można zapoznać się z nimi również w dwóch wileńskich książnicach: Bibliotece im. Wróblewskich oraz Bibliotece im. A. Mickiewicza.

 

Po szczegółowe informacje odsyłamy Państwa do materiału zarejestrowanego przez TVP Wilno w ramach programu „Studio Wilno”, gdzie z autorką rozmawiała Pani Edyta Maksymowicz (emisja odbyła się 18 lipca br. – do obejrzenia ONLINE). Ponadto już za kilka dni dzięki Panu Walentemu Wojniłło będziemy obecni w TVP Polonia (o szczegółach poinformujemy wkrótce).

 

Kolejnym, bardzo ważnym owocem wyjazdu reprezentantki Stacji Muzeum na Litwę jest wzbogacenie naszego Archiwum Historii Mówionej o relację Pana Ryszarda Liminowicza – prezesa TMWiZW, który tuż po wojnie zmuszony był do opuszczenia stron rodzinnych w ramach tzw. repatriacji.

 

Powyższe doświadczenia traktujemy jako pierwszy acz istotny krok w kierunku dalszych działań badawczych na Wileńszczyźnie. Mamy też nadzieję, że zawitamy nad Wilię z ciekawą ofertą popularyzatorską w ramach przyszłorocznego III Zjazdu Wilniuków.

 

 

Na zdjęciach m.in.: autorka książki z Panem Bogusławem Nizieńskim (żołnierzem Armii Krajowej) na uroczystych obchodach 78. rocznicy bitwy pod Krawczunami; z Panią Krystyną Sławińską w Bibliotece w Rudnikach; dworzec kolejowy w Wilnie – miejsce wydarzeń opisanych na kartach książki „Kolejarze z Wileńszczyzny”; św. Katarzyna (patronka kolejarzy) w kościele śś. Piotra i Pawła w Wilnie; Fot. Dominika Leszczyńska / TMWiZW


Dział Ekspozycji i Wystaw
tel. +48 22 620 04 80 wew. 110 lub 107
e-mail: wystawa@stacjamuzeum.pl

received_1072358436718208