Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
21.03.2022

Dzisiaj zaprezentujemy artykuł wraz ze zdjęciami dotyczącymi Muzeum Historii Kolei Lwowskiej autorstwa Jerzego Tkaczyka oraz Zdzisława Górskiego z Choszczeńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei „Semafor”. Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie www.semafor.choszczno.pl dnia 07.03.2016 r. jednak dzięki uprzejmości autorów zamieszczamy go na naszej stronie.

 

Muzeum Historii Kolei Lwowskiej we Lwowie (Музей історії львівської залізниці) zostało utworzone w 1973 roku. W tym czasie było pierwszą tego rodzaju placówką muzealną na terenie Ukrainy. Muzeum mieści się w gmachu „Domu Nauki i Techniki” we Lwowie przy ulicy Fedkowicza, około 20 minut piechotą od głównego dworca kolejowego i jest utrzymywane przez Przedsiębiorstwo Kolei Lwowskich. Ekspozycja w muzeum przedstawia rozwój sieci kolejowej w Galicji, na Wołyniu, Bukowinie i w Karpatach w czasie Austrio-Węgier, Polski, ZSRR oraz w czasie niepodległej Ukrainy. Prezentuje również historię kolejnictwa w Europie, budowę linii, w tym Przemyśl – Lwów, stacji i odbudowę infrastruktury po I i II wojnie światowej. Pierwszą linią kolejową, która została zbudowana na obecnym terytorium Ukrainy było połączenie Przemyśla ze Lwowem, które było przedłużeniem linii z Krakowa. Linia długości 98 km została zbudowana w 1861 roku. Wtedy właśnie wjechał do Lwowa pierwszy pociąg z Przemyśla. Muzeum Historii Kolejnictwa we Lwowie mieści się w budynku, gdzie w głównej auli gmachu w dniach 14 – 15 maja 1999 r. spotkało się dziewięciu Prezydentów Państw Europy Środkowej. W spotkaniu wzięli udział prezydenci Austrii, Bułgarii, Czech, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowenii, Węgier i Ukrainy. Ze strony Polski uczestniczył Prezydent Aleksander Kwaśniewski.

 

Warto dodać, że Muzeum Historii Lwowskiej zostało otwarte w tym samym roku (1973) co Muzeum Kolejnictwa w Warszawie (obecnie Stacja Muzeum) na terenie dworca Warszawa Główna.

 

Fot. Jerzy Tkaczyk


Muzeum Historii Kolei Lwowskiej