26.02.2019
Legendarny skład EW51 odzyskał dawny blask. 26 lutego 2019 r. w nowoczesnej hali naprawczej ZNTK Mińsk Mazowiecki odbyła się oficjalna prezentacja odrestaurowanego najstarszego polskiego Elektrycznego Zespołu Trakcyjnego. EW51-36, który został wyprodukowany w 1936 r. w Warszawie, jest ostatnim zachowanym egzemplarzem tego typu.

Prace konserwatorsko-restauratorskie zostały zrealizowane w ramach projektu pn. Stacja Muzeum - Renowacja i konserwacja taboru kolejowego i sfinansowane z ponad milionowej dotacji celowej Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Zabytek na odnowienie czekał ponad 30 lat!
Prezentacja unikatowego zabytku polskiej myśli technicznej dwudziestolecia międzywojennego - ostatniego zachowanego egzemplarza Elektrycznego Zespołu Trakcyjnego EW51-36, który został wyprodukowany w 1936 r. w Warszawie. Przedwojenna seria E-91, od 1959 r. oznaczana jako EW-51 to nowoczesny skład przeznaczony do trakcji elektrycznej w ruchu podmiejskim. Prezentowany skład złożony jest z trzech wagonów osobowych, z których pierwszy jest jest równocześnie wagonem silnikowym, natomiast ostatni - wagonem sterowniczym [rozrządczym]. Dzięki takiemu rozwiązaniu kabiny maszynisty znajdują się na obu końcach pociągu. Poszczególne wagony połączono za pomocą krótkiej harmonii, a wagony, środkowy i rozrządczy mają wspólny wózek kołowy systemu Jacobsa. Wagony silnikowe produkowała warszawska firma Lilpop Rau i Loewenstein, zaś wagony doczepne powstawały w zakładach H.Cegielskiego w Poznaniu oraz w fabryce Zieleniewski i Fitzner-Gamper z Sanoka. Wagon silnikowy wyposażano w cztery silniki o mocy ogólnej 600KM produkcji brytyjskiej firmy English Electric Co. Ltd. Przystosowane są one do sieci 3 000 V prądu stałego i połączone w pary [2x1 500 V]. Maksymalna siła pociągowa wynosi 1 200 kg, a prędkość maksymalna składu to 96 km/h.

26.02.2019 EW51-36

Dział Ekspozycji i Wystaw Czasowych