Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
06.03.2021

Elektryczny zespół trakcyjny E91 (powojenne oznaczenie EW51) po 20 latach powrócił do skansenu Stacji Muzeum w Warszawie.

Od 2018 do 2020 przechodził on odbudowę w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Mińsku Mazowieckim. Prace polegały m.in. na czyszczeniu, śrutowaniu i pracach spawalniczo-naprawczych pudeł wagonowych, uzupełnieniu uchwytów, progów i lusterek, wykonaniu wzorowanych na oryginalnych drzwi i okien, odbudowaniu reflektorów i pantografów oraz przywróceniu historycznych barw. Wyremontowano także wózki jezdne w celu bezpiecznego przetaczania składu.

Transport E91 nastąpił w nocy z 5 na 6 marca i był przeprowadzony przez Koleje Mazowieckie oraz Trakcję PRKiL.

Na razie E91 będzie można oglądać tylko z zewnątrz. W przyszłości wnętrze będzie służyło m.in. celom wystawienniczym i edukacyjnym.

Prace konserwatorsko-restauratorskie elektrycznego zespołu trakcyjnego E91 zostały zrealizowane w ramach projektu pn. „Stacja Muzeum – Renowacja i konserwacja taboru kolejowego” i sfinansowane z dotacji celowej Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz darowizny Polskich Kolei Państwowych S.A.


E91