Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
13.05.2022

12 maja w Stacji Muzeum odbyła się premiera drugiego wydania książki Dominiki Leszczyńskiej pt. „Kolejarze z Wileńszczyzny”, opowiadającej o losach kilku kolejowych rodzin przełomu XIX i XX w. z Wilna i okolic: Podoleckich, Jałowieckich, ostatniego dyrektora kolei wileńskich inż. Wacława Głazka oraz krewnych zegarmistrza kolejowego Piotra Montrymowicza-Żakowicza.


Wśród przybyłych gości byli m.in.: dr Rafał Zgorzelski – członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A., Grzegorz Wodziński – wicedyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej, Małgorzata Orlewicz – wieloletnia wicedyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego. Na spotkaniu pojawili się również przedstawiciele kolejowych rodzin kresowych, m.in. Jerzy Downarowicz – syn inżyniera kolejowego Gustawa Downarowicza, który podzielił się z publicznością swoimi wspomnieniami z przedwojennego Wilna, a także Hanna Uszyńska z Dąbrowskich – córka Jerzego Dąbrowskiego, jednego z bohaterów książki.


Drugie wydanie zostało znacząco rozszerzone o kolejne fotografie pochodzące ze zbiorów prywatnych, zgromadzone przez autorkę na przełomie 2021 i 2022 roku w ramach akcji tworzenia muzealnego archiwum kolejarza kresowego. Poprzednia edycja książki miała miejsce w 2021 roku, w ramach programu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Literatura” i przy wsparciu z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego i od razu zdobyła serca Czytelników – stąd decyzja wydawcy o jej wznowieniu w formule poszerzonej i uzupełnionej.


Książka jest do nabycia w sklepie Stacji Muzeum oraz w sprzedaży wysyłkowej. Zamówienia można składać mailowo na adres: kasa@stacjamuzeum.pl.


Najbliższa okazja do spotkania z autorką już 14 maja od godz. 21:30 podczas „Kolejowej Nocy Muzeów” w Galerii Wagon.


Premiera drugiego wydania książki Dominiki Leszczyńskiej pt. „Kolejarze z Wileńszczyzny