Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij

Pocztówka dworca kolejowego w Wilnie. Ze zbiorów Stacji Muzeum (Arch. 859)


W okresie od 15 kwietnia do 29 października 2021 r. Stacja Muzeum realizowała projekt pn. „Wydanie drukiem książki (reportażu historycznego) Dominiki Leszczyńskiej pt. Kolejarze z Wileńszczyzny”. Było to możliwe dzięki dotacji przyznanej przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach Programu „Literatura”, która opiewała na kwotę 12 416,00 zł. Wkład własny na realizację przedsięwzięcia zapewniły środki z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz środki własne Stacji Muzeum.


Książka ukazała się w ramach cyklu „Historie kolejowe”, mającego na celu kultywowanie i przywracanie pamięci o polskich kolejarzach i ich rodzinach – całych pokoleniach, których życie i byt materialny wiązał szeroki, normalny lub wąski tor. Przypomnijmy, tom I serii nosił tytuł „Czyżewscy, Harbin i Kolej Wschodniochińska” (wyd. 2019) i poświęcony był Polakom, którzy przed ponad wiekiem budowali i eksploatowali drogę żelazną w Mandżurii.


Publikacja „Kolejarzy z Wileńszczyzny” zbiegła się z kolejną rocznicą powojennej masowej ekspatriacji Polaków z Kresów Wschodnich 1945–1946, dlatego nie przypadkiem motyw utraty, zesłania, wypędzenia spoił wszystkie ujęte w książce historie (w szczególności losy rodzin: Podoleckich i Dąbrowskich, Montrymowicz-Żakowiczów, Głazków oraz Jałowieckich). Plastyczny język i ciekawy sposób prowadzenia narracji znalazły odzwierciedlenie w wysokim poziomie edytorskim książki, doborze ilustracji (przeważnie nieznanych) oraz dbałości o szatę graficzną.


W ramach działań promocyjnych został stworzony PORTRET ZBIOROWY KOLEJARZA KRESOWEGO (w szczególności z terenów Wileńszczyzny), stanowiąc hołd oddany polskim pracownikom dróg żelaznych na Kresach. Nadesłali je do Stacji Muzeum potomkowie kolejarzy z Polski i świata. PORTRET udostępniliśmy w przestrzeni wirtualnej oraz w formie reklamy zewnętrznej na budynku muzeum. Wybrane ilustracje trafiły do książki.


Zachęcamy Państwa do odwiedzania naszej platformy, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, wspomnieniami, pamiątkami rodzinnymi, a tym samym – współtworzenia muzealnego archiwum kresowego!


Patronat medialny:
Blog „Literacka PKP-Jazda”
Miesięcznik Kolei Mazowieckich „Moja Kolej”
Miesięcznik „Głos Maszynisty”
Dwumiesięcznik „Raport Kolejowy”

Patronat:
Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne
Fundacja Grupy PKP
Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Mazowiecki


Dział Ekspozycji i Wystaw Czasowych
Dominika Leszczyńska
tel. +48 22 620 04 80 w. 123
e-mail: dominika.leszczynska@stacjamuzeum.pl
e-mail: historia@stacjamuzeum.pl

Dworzec kolejowy w Wilnie