
Pocztówka dworca kolejowego w Wilnie. Ze zbiorów Stacji Muzeum (Arch. 859)
Jesienią 2020 r. Stacja Muzeum złożyła wniosek do Programu „Literatura” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (obecnie: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu) pn. „Wydanie drukiem książki (reportażu historycznego) Dominiki Leszczyńskiej pt. Kolejarze z Wileńszczyzny”, uzyskując dotację w kwocie 12 416,00 zł. Wkład własny na realizację zadania zapewnią środki z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz środki własne Stacji Muzeum. Przedsięwzięcie będzie realizowane od 15 kwietnia do 29 października 2021 r.
Książka ukaże się w ramach cyklu „Historie kolejowe”, mającego na celu kultywowanie i przywracanie pamięci o polskich kolejarzach i ich rodzinach – całych pokoleniach, których życie i byt materialny wiązał szeroki, normalny lub wąski tor. Przypomnijmy, tom I nosił tytuł „Czyżewscy, Harbin i Kolej Wschodniochińska” (wyd. 2019) i poświęcony był Polakom, którzy przed ponad wiekiem budowali i eksploatowali drogę żelazną w Mandżurii.
Publikacja „Kolejarzy z Wileńszczyzny” zbiega się z rocznicą powojennej masowej ekspatriacji Polaków z Kresów Wschodnich 1945-1946, dlatego nie przypadkiem motyw utraty, zesłania, wypędzenia spaja wszystkie ujęte w książce historie (w szczególności losy rodzin: Podoleckich i Dąbrowskich, Montrymowicz-Żakowiczów, Głazków oraz Jałowieckich). Plastyczny język i ciekawy sposób prowadzenia narracji znajdą dopełnienie w wysokim poziomie edytorskim książki, doborze ilustracji (przeważnie nieznanych) oraz dbałości o szatę graficzną.
W ramach działań promocyjnych zostanie stworzony PORTRET ZBIOROWY KOLEJARZA KRESOWEGO (w szczególności z terenów Wileńszczyzny), stanowiąc hołd oddany polskim pracownikom dróg żelaznych na Kresach. Udostępnimy go w przestrzeni wirtualnej oraz w formie reklamy zewnętrznej – w siedzibie Stacji Muzeum. Wybrane ilustracje trafią do książki.
Zachęcamy Państwa do odwiedzania naszej platformy, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, wspomnieniami, pamiątkami rodzinnymi, a tym samym – współtworzenia muzealnego archiwum kresowego!
Patronat medialny:
Blog „Literacka PKP-Jazda”
Miesięcznik Kolei Mazowieckich „Moja Kolej”
Miesięcznik „Głos Maszynisty”
Dwumiesięcznik „Raport Kolejowy”
Patronat:
Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne
Fundacja Grupy PKP
Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Mazowiecki