Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
17.05.2023

16 maja gościliśmy w zaprzyjaźnionym Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka, inicjując tym samym serię interdyscyplinarnych spotkań z literatami i podróżnikami o tematyce kolejowo-dalekowschodniej. Na wtorkowe popołudnie Stacja Muzeum zaproponowała publiczności książkę Dominiki Leszczyńskiej pt. „Czyżewscy, Harbin i Kolej Wschodniochińska”.


Autorka wraz ze swoim rozmówcą (Michałem Fludzińskim, w replice munduru carskiego oberkonduktora (kierownika pociągu)), zabrała nas w historyczną podróż śladami Polaków osiedlonych w Harbinie (Mandżuria), zaangażowanych w budowę i eksploatację Kolei Wschodniochińskiej. Wydarzeniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa starych fotografii „Harbin i Kolej Wschodniochińska” oraz prezentacja pamiątek zgromadzonych przez inżyniera budującego wodociągi na Dalekim Wschodzie (1894–1904) z ramienia przedsiębiorstwa „K. Rudzki i Spółka”.


Dodajmy, że spotkanie odbyło się dokładnie w 125. rocznicę założenia przez inż. Adama Szydłowskiego kolejowego miasta Harbin. Kolejne wydarzenie z cyklu będzie miało miejsce już 6 czerwca, w naszej siedzibie przy Towarowej 3. Prelegentem będzie podróżniczka Anita Pogorzelska, która opowie o Indiach północno-wschodnich. Bądźcie z nami!


Fot. Mikołaj Królikowski

Dział Ekspozycji i Wystaw Czasowych
tel. +48 22 620 04 80 w. 123
e-mail: dominika.leszczynska@stacjamuzeum.pl
e-mail: historia@stacjamuzeum.pl

IMG_0437