Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
19.10.2022

W czwartek 13 października minęło 175 lat od uroczystego wjazdu do Krakowa pierwszego pociągu Kolei Krakowsko-Górnośląskiej. Z tej okazji w dniach 13–16 października w grodzie Kraka odbył się szereg wydarzeń upamiętniających ten fakt. Stacja Muzeum była partnerem obchodów, stąd obecność przedstawicieli naszej instytucji na uroczystościach.

 

13 października jedną z atrakcji był przejazd pociągiem specjalnym Kolei Małopolskich po historycznej trasie z Krakowa do Trzebini (z postojem w Krzeszowicach) oraz zabytkowym tramwajem po ulicach miasta. W tym samym dniu w Domu Kultury Kolejarza odbyła się konferencja naukowo-techniczna „175 lat kolei w Krakowie”. Jednym z prelegentów był nasz kolega Łukasz Hasior z Działu Naukowo-Popularyzatorskiego, który zaproponował prezentację pt. Kolej Karola Ludwika w świetle posiadanych materiałów bibliotecznych Stacji Muzeum.

Natomiast 14 października o godzinie 17.00 w starym budynku Dworca Kraków Główny miało miejsce spotkanie z Dominiką Leszczyńską, autorką książki Kolejarze z Wileńszczyzny. Poprowadził je Michał Fludziński (również ze Stacji Muzeum), który wystąpił w replice munduru polskiego kolejarza z okresu międzywojnia.

W tym samym budynku starego Dworca dostępna była dla publiczności wystawa historyczna „Pod parą do sztandarów”, ekspozycja makiet kolejowych oraz pokazy symulatorów sterowania pociągiem i pracą nastawni.

 

Organizatorzy: Kolejowe Towarzystwo Kultury, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP Oddział w Krakowie, Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie i Stowarzyszenie Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz” w Warszawie, a także Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów w Krakowie

 

 

Fot. Michał Fludziński, Ewa Malitka, Magdalena Sowińska

Dział Ekspozycji i Wystaw Czasowych & Dział Naukowo-Popularyzatorski

_MG_5625