Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
23.10.2023

W dniach od 17 do 20 października zespół Stacji Muzeum gościł w Szczecinie na zaproszenie Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica, w ramach projektu „Co kryją kolejowe archiwa rodzinne”. Okazją do wizyty w mieście nad Odrą była prezentacja książki Dominiki Leszczyńskiej pt. „Czyżewscy, Harbin i Kolej Wschodniochińska” oraz otwarcie wystawy „Kolej w Kraju Czarnego Smoka” (w dniu 19 października br.).

 

Oprócz prezentacji ww. wydawnictw, w programie wydarzenia znalazły się: pogadanka Pana Romulada Oziewicza – prezesa Klubu Harbińczyków w Szczecinie, oraz referat urodzonego w Harbinie Jerzego Czajewskiego, który przybliżył zebranym historię Kolei Wschodniochińskiej. Dodatkową atrakcją były historyczne mundury – rosyjski/carski oberkonduktora (kierownika pociągu) oraz szeregowego żołnierza piechoty japońskiej z pocz. lat 30. XX w., które zaprezentowali: Michał Fludziński ze Stacji Muzeum oraz Michał Rozmarynowski ze Szczecińskiego Klubu Azji.

 

Na spotkaniu licznie stawiły się też rodziny kresowe, którym zawieźliśmy reportaż „Kolejarze z Wileńszczyzny” oraz katalog wystawy „Portret zbiorowy kolejarza kresowego”.

 

Dodajmy, że pobyt w Szczecinie zaowocował również spotkaniem z Panem Janem Zienkowiczem – wnukiem Kazimierza, budowniczego Kolei Wschodniochińskiej. Jego relację zarejestrowaliśmy w ramach muzealnego Archiwum Historii Mówionej.

 

Szczególne podziękowania za przyjęcie i pomoc w organizacji przedsięwzięcia należą się Paniom: Aleksandrze Skibie i Cecylii Judek z Książnicy Pomorskiej oraz Panom: Romualdowi Oziewiczowi i Jerzemu Czajewskiemu z Klubu Harbińczyków.

 

Wyjazd do Szczecina zrealizowany został dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Partnerem projektu jest Stowarzyszenie „Głogowska Edukacja Kresowa”.

 

Fot. Ewa Malitka, Sebastian Rakowski, Dominika Leszczyńska

Dział Ekspozycji i Wystaw Czasowych
Dominika Leszczyńska
tel. +48 22 620 04 80 w. 123
e-mail: dominika.leszczynska@stacjamuzeum.pl
e-mail: historia@stacjamuzeum.pl

Harbin-Szczecin