Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
10.06.2019

Projekt „Wagon kultury” ma na celu nawiązanie współpracy Stacji Muzeum z instytucjami spoza sektora kultury: szkoły, szpitale, ośrodki pomocy społecznej, stowarzyszenia, fundacje, biura przewodnickie, instytucje działające na rzecz osób z niepełnosprawnością, a także firmy prywatne. Do współpracy zaangażowani zostali artyści, którzy w swojej pracy podejmą ważne dla danego miejsca i społeczności tematy dotyczące dziedzictwa materialnego i niematerialnego, lokalnych zabytków, pomników, kultowych miejsc, historii, itp. Warsztaty mają na celu wykorzystanie sztuki w celu przełamywania izolacji, wyrażania emocji i stosunku do otaczającego świata. Działania będą miały formę performance’u w przestrzeni publicznej, warsztatów terapii zajęciowej, bądź współpracy z uczniami szkół.

W tym roku WAGON KULTURY odwiedza następujące miejscowości:

– Nowy Dwór Mazowiecki

– Serock

– Nadarzyn

– Zakroczym

– Pruszków

WAGON KULTURY zrealizowany przez Stację Muzeum w Warszawie w XIII edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” otrzymał wyróżnienie w kategorii „Najlepszy muzealny projekt edukacyjny zrealizowany w 2018 r.”

Przedsięwzięcie WAGON KULTURY współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Współpracujemy z artystami:

Aleksandr Prowaliński
malarz, grafik, reżyser światła i scenograf
Pochodzi z białoruskiego miasta Mohylew, jest absolwentem Mińskiego Państwowego Uniwersytetu Artystycznego i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swoich pracach skupia się na procesie powstawania dzieła sztuki oraz na energii i dynamice, które towarzyszą kreacji.

Marta Gruzd
rzeźbiarka
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wielokrotnie brała udział w wystawach i akcjach artystycznych. Zajmuje się rzeźbą i rysunkiem, prowadzi warsztaty ceramiczne w Bemowskim Centrum Kultury.

Ewa Łuczak
artystka wizualna
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zajmuje się rzeźbą, fotografią, tworzeniem filmów dokumentalnych i instalacji wideo. Pracownik dydaktyczny Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współprowadzi fundację ARTinTRANSLATION.

Jędrzej Cichosz
żyje, pracuje i uczy się pomiędzy Pruszczem Gdańskim, Lubaniem, a Politechniką Gdańską. Inżynier, artysta multimedialny, chętnie bierze udział w spontanicznych happeningach, maluje i gra kakofoniczną muzykę. Jego liczne wystawy, działania i koncerty wydarzyły się głównie we Francji, Szkocji i Polsce. Studiował w National School of Fine Arts, Villa Arson, Nicea; Tartu Art College, Wydział Włókienniczy, Estonia; University Joseph Fourier, uzdatnianie wody, Grenoble, Francja; Politechnika Gdańska, Wydział Chemii, Ochrony Środowiska i Zarządzania, Gdańsk. W wolnych chwilach zapalony zawodnik, trener i sędzia koszykówki. Interesuje się odnawialnymi źródłami energii.

TERRA INDIGENA STUDIO wraz z Anną Woźniak i Agnieszką Bykowską-Giler
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Artystka żyjąca i tworząca w Puszczy Bolimowskiej. Jej “zwierzołakowe” rzeźby to manifestacje Dzikiej Duszy; pochodzą ze świata dawno zapomnianego; świata ukrytego w cieniu paproci, gdzie wieje wiatr, drzewa jęczą starożytnymi sekretami i słychać szepty leśnych duchów. W kreowanych przez nią światach są materialne, przybierają postaci pół-zwierząt/pół-ludzi. Pełnią rolę opiekunów i przewodników.

Anna Woźniak – opowiadaczka, animatorka kultury, edukatorka, rękodzielniczka. Nieustająco czerpie inspirację z historii lokalnej i tożsamości miejsc, które odwiedza. W latach 2012-2017 tworzyła Willę Radogoszcz w Grodzisku Maz. Od 2012 r. realizuje autorskie warsztaty „Przez dziurkę od klucza”, na których wspólnie z uczestnikami podejmuje próbę uplastycznienia opowieści zapisanych w pamięci społeczności lokalnych. Pracuje w Mazowieckim Instytucie Kultury. Studiuje pedagogikę teatralną w IKP UW

Agnieszka Bykowska-Giler – wykwalifikowana instruktorka rękodzieła, w szczególności z zakresu stolarstwa i zabawek sensorycznych. Współpracująca z podmiotami prywatnymi, fundacjami i placówkami edukacyjnymi. Miłośniczka pracy z dziećmi. Współpracuje ze Sztukarnią – prywatnym centrum sztuki, Szkołą Edulab, Fundacją Przystanek Twórczość. Ma doświadczenie w prowadzeniu zajęć stolarskich z dziećmi, rodzicami i seniorami.


Dział Naukowo - Popularyzatorski
tel. +48 22 620 04 80 wew. 106 lub 118
e-mail: edukacja@stacjamuzeum.pl

Wagon Kultury 2019