Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
15.03.2023

Kontynuujemy nasze spotkania z literaturą kolejową. W dniach 10–11 marca zespół Stacji Muzeum przebywał w Stargardzie w województwie zachodniopomorskim. Promocja reportażu Dominiki Leszczyńskiej pt. „Kolejarze z Wileńszczyzny” w Domu Kultury Kolejarza zainaugurowała tam XVIII Wileńskie Kaziuki.


Piątkowe spotkanie 10 marca odbyło się w sprawdzonej formule rozmowy autorki z Michałem Fludzińskim. Replika munduru polskiego kolejarza, którą nasz kolega miał na sobie, jak również zabytkowy sztandar wileńskiego koła Związku Drużyn Konduktorskich RP z 1929 roku ze zbiorów Stacji Muzeum, były punktem wyjścia do dyskusji o pamięci, etosie kolejarza, pracy z archiwami rodzinnymi oraz muzealnym Archiwum Historii Mówionej.


Na prośbę organizatorów, w szczególności wywodzącej się z Kresów Wandy Wysockiej – przewodniczącej Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów – spotkanie zostało powtórzone w sobotę 11 marca, w obecności rzeszy gości, samorządowców, lokalnych mediów, jak również zaproszonych wystawców i zespołów folklorystycznych. Wyjątkowym akcentem obchodów były występy blisko czterdziestoosobowego Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Rudomianka” z Litwy, który od wielu lat tworzą nasi rodacy.


Obu spotkaniom towarzyszyła wystawa planszowa „Portret Zbiorowy Kolejarza Kresowego”, którą jeszcze przez chwilę będzie można oglądać w Domu Kultury Kolejarza.


XVIII Kaziuki Wileńskie w Stargardzie zorganizował Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Stargardzie. Współorganizatorem był Dom Kultury Kolejarza w Stargardzie z dyrektor Agnieszką Garczyńską oraz Stargardzkie Centrum Kultury. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!


W naszej fotorelacji Państwa uwadze polecamy w szczególności ślady kolejowe, na które trafiliśmy i które uwieczniliśmy podczas pobytu na Pomorzu Zachodnim, m.in. kaplicę kolejarzy w gotyckiej kolegiacie w Stargardzie i rzeźbę kolejarza na tamtejszym Rynku.


Fot. Michał Fludziński i Sebastian Rakowski

Dział Naukowo - Popularyzatorski
tel. +48 22 620 04 80 wew. 106 lub 118
e-mail: edukacja@stacjamuzeum.pl

KzW_Stargard_książka