Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
03.09.2021

Stacja Muzeum oraz Sekcja Bibliotek Muzeów, Galerii i Instytucji Kultury przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zapraszają na III Ogólnopolską Konferencję Naukową Bibliotekarzy i Pracowników Bibliotek Muzealnych pod hasłem: „Nowoczesna biblioteka muzealna. Czytaj: rewitalizujemy, organizujemy, tworzymy”. Konferencja odbędzie się 3 września 2021 r. w Stacji Muzeum w Warszawie.

Intensyfikacja prac środowiska bibliotekarzy muzealnych i pracowników instytucji kultury w zakresie promocji działalności bibliotek muzealnych ma na celu zawrócenie uwagi na problemy tej grupy zawodowej. Zaowocowały one powołaniem w grudniu 2020 roku Sekcji Bibliotek Muzeów, Galerii i Instytucji Kultury przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Jednymi z głównych zadań sekcji są: promowanie i wzmacnianie kompetencji i rozwoju zawodowego bibliotekarzy muzealnych i pracowników bibliotek muzeów, galerii i instytucji kultury, nawiązywanie i rozwijanie regularnych i ścisłych kontaktów mających na celu wzajemne wspieranie się oraz wymiana wiedzy i dobrych praktyk.

Organizowana konferencja jest już kolejną odsłoną spotkań bibliotekarzy muzealnych. W tym roku pochylimy się nad hasłem tzw. nowoczesności w bibliotece. Jak powszechnie wiadomo, problemem bibliotek muzealnych jest w głównej mierze anachroniczność, niedoinwestowanie, a także ich skomplikowana sytuacja prawno-organizacyjna, pozostająca w gestii instytucji macierzystej, tj. muzeum. Muzea przechodzą obecnie transformację w wielu obszarach swojej działalności, również w zakresie organizacyjnym i infrastrukturalnym. W ostatnich latach obserwujemy wiele takich przemian, powstają nowe placówki muzealne, stare ulegają rewitalizacji, a niektóre z nich zostają zlikwidowane. Z tymi zmianami muszą zmierzyć się również biblioteki muzealne, będące integralną częścią każdego muzeum.

Na konferencji spróbujemy odpowiedzieć zatem na pytanie, co tak naprawdę kryje się pod hasłem „nowoczesna biblioteka muzealna”, mając na względzie zarówno podłoże formalne, organizacyjne, a także zagospodarowanie przestrzeni oraz jej funkcjonalność. Pragniemy, by konferencja stała się platformą wymiany doświadczeń w tym zakresie, bowiem niektóre biblioteki mają te zmiany za sobą, wiele natomiast stoi przed tym wyzwaniem, a jeszcze inne są tworzone od podstaw. Nasze rozważania będą zatem ogniskować wokół trzech zagadnień wymienionych w tytule konferencji: rewitalizujemy, organizujemy, tworzymy.

Konferencja odbędzie się pod patronatem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Oddziału Mazowieckiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Patronem medialnym jest czasopismo „Bibliotekarz” oraz portal sbp.pl.

PARTNEREM WYDARZENIA JEST FUNDACJA GRUPY PKP S.A.

Program III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Bibliotekarzy i Pracowników Bibliotek Muzealnych

Dział Naukowo-Popularyzatorski
tel. +48 22 620 04 80 wew. 106 lub 118
edukacja@stacjamuzeum.pl