23.06.2021
23 czerwca o godz. 18:00 zapraszamy serdecznie na pierwszy z wykładów organizowanych w ramach obchodów 160-lecia Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej. Gościem będzie Pan Waldemar Matejak - emerytowany kolejarz i miłośnik starej kolei, który opowie o obchodach jubileuszu 150-lecia przejazdu pierwszego pociągu Kolei Petersbursko-Warszawskiej przez stację Tłuszcz, zorganizowanego przez społeczność miasta Tłuszcz w 2012 roku.

Waldemar Matejak jest rodowitym mieszkańcem Tłuszcza. Tu skończył w 1963 roku Szkołę Podstawową, w latach 1963-1968 uczył się w Technikum Kolejowym (wtedy im. Jana Rabanowskiego) na wydziale trakcji elektrycznej. W latach 1968-1974 studiował na Politechnice Warszawskiej na wydziale Inżynierii Lądowej - specjalność drogi żelazne, w latach 1974-2008 pracował w różnych jednostkach kolejowych, zawsze w branży budowy i utrzymania nawierzchni kolejowej. Będąc już na emeryturze pracował w prywatnych firmach: TORPOL, INTERCOR, TORIM, zajmujących się kompleksowymi modernizacjami linii kolejowych (w tym także linii petersburskiej na odcinku Czyżew-Małkinia-Tłuszcz- Wołomin-Zielonka).

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Biblioteka Stacji Muzeum w Warszawie, ul. Towarowa 3

Budowa mostu kolejowego na Bugu pod Dorohuskiem na Drodze Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej. Rok 1899. Ze zbiorów Stacji Muzeum (Arch. 3533)