
W tym roku mija 160 rocznica największego polskiego powstania narodowego – Powstania Styczniowego. Trwające prawie dwa lata było ogromną inspiracją dla twórców naszej niepodległości w roku 1918. To właśnie weteranom Powstania z 1863 r., marszałek Józef Piłsudski nakazał oddawać honory, umundurował ich i tworzył dla nich specjalne ośrodki opiekuńcze. Przez prawie dwa lata Powstańcy Styczniowi stawiali zaciekły opór wielokrotnie liczniejszej armii carskiej. To na ziemiach polskich, litewskich, białoruskich i ukraińskich, toczyły się najcięższe boje o wyzwolenie ojczyzny.
W związku z przypadającą rocznicą, Stacja Muzeum zaprezentuje, zarówno dla dzieci jak i dorosłych, jaką rolę w Powstaniu Styczniowym odegrała kolej. To właśnie kolej, tak Warszawsko – Petersburska, jak i Warszawsko – Wiedeńska były areną ciężkich walk, zasadzek, ucieczek i transportu wojsk i sprzętu dla obu walczących stron. Ten krwioobieg ziem polskich, stanowił trzon walk o panowanie nad terenem zabranym przez carską Rosję.
Nasze spotkanie odbędzie się Bibliotece im. Adama Gerstmanna w Stacji Muzeum:
- o godz. 10:00 spotkamy się z najmłodszymi dziećmi, aby w ciekawy i prosty sposób opowiedzieć o przyczynach, wybuchu i przebiegu Powstania,
- o godz. 11:00 starszym dzieciom opowiemy o roli kolei i kolejarzy w powstańczych walkach,
- o godz. 12:00 zaprosimy wszystkich na wspólne śpiewanie powstańczych piosenek.
Poszczególne części naszego spotkania poprowadzą rekonstruktorzy w strojach z epoki. Umożliwią oni naszym gościom przymierzenie powstańczych mundurów, opowiedzą o broni i wyposażeniu obu stron. Będzie to swoista podróż w czasie do epoki.
Uczestników obowiązuje bilet wstępu do muzeum wg Cennika.
Spotkania o godzinie 10:00 oraz 11:00 odbywają się w ramach Klubów miłośników Stacji Muzeum.
Fot. Drzeworyt z francuskiego LE MONDE ILLUSTRE przedstawiający napad powstańców na pociąg rosyjski pod Czyżewem w powiecie ostrowskim – 13 maja 1863 r. Domena publiczna.