12.05.2022
Pracownicy kolejowi wraz z rodzinami na stacji Łyntupy. Okres międzywojenny. Ze zbiorów Marii Olszewskiej

12 maja 2022 r. o godz. 18:30 Stacja Muzeum zaprasza do Sali Lustrzanej na premierę drugiego wydania książki Dominiki Leszczyńskiej pt. „Kolejarze z Wileńszczyzny”.  Drugie wydanie zostało znacząco rozszerzone o kolejne fotografie pochodzące ze zbiorów prywatnych, zgromadzone przez autorkę na przełomie 2021 i 2022 roku w ramach akcji tworzenia muzealnego archiwum kolejarza kresowego.

Publikacja „Kolejarze z Wileńszczyzny” została napisana w konwencji reportażu, w oparciu o prawdziwe losy kilku kolejowo-kresowych rodzin przełomu XIX i XX wieku: spolszczonych Podleckisów (Podoleckich), Jałowieckich, „do których poł Litwy należało”, ostatniego dyrektora kolei wileńskich inż. Wacława Głazka oraz krewnych zegarmistrza kolejowego Piotra Montrymowicza-Żakowicza. Powyższe narracje uzupełniają literackie miniatury z życia pracowników dróg żelaznych rozmaitych szczebli, od Wilna i Nowoświęcian po Czortków i Stanisławów – gromadzone przez autorkę na przestrzeni 2021 i w pierwszych miesiącach 2022 roku. Są one niczym puzzle, elementy układanki traktującej o codzienności na Kresach Wschodnich. Punktem kulminacyjnym niemal wszystkich narracji jest powojenna ekspatriacja – o niej też jest ta książka.

Co wyróżnia Kolejarzy z Wileńszczyzny na rynku księgarskim? Wszak o Kresach napisano i powiedziano już bardzo wiele. Otóż, tę książkę otwiera się kolejowym kluczem. Tylko tyle albo aż tyle. Z pewnością docenią to zarówno osoby zainteresowane tematyką kresową, z Kresów pochodzące, jak i miłośnicy kolei – wszyscy lubiący dobrą literaturę. Dodatkowe atuty publikacji to elegancka, wysmakowana szata graficzna oraz unikatowa ikonografia (w większości nigdy wcześniej nie publikowana).

„Kolejarzy z Wileńszczyzny” dopełnia ilustrowany katalog wystawy Portret zbiorowy kolejarza kresowego, zorganizowanej w siedzibie Stacji Muzeum w listopadzie 2021 roku i prezentowanej w Galerii Wagon do tej pory.

Poprzednia edycja książki miała miejsce w 2021 roku, w ramach programu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Literatura” i przy wsparciu z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego, i od razu zdobyła serca Czytelników – stąd decyzja wydawcy o jej wznowieniu w formule poszerzonej i uzupełnionej.

Kiedy: 12 maja 2022 r., godz. 18:30
Gdzie: Stacja Muzeum, Warszawa, ul. Towarowa 3 (Sala Lustrzana)
WSTĘP WOLNY

"Kolejarze z Wileńszczyzny" - wydanie drugie